You are here
[MWC19] Sony Xperia 1 — takiego flagowca potrzebowali Japończycy artykuły News Sprzęt Wydarzenia 

[MWC19] Sony Xperia 1 — takiego flagowca potrzebowali Japończycy

Sony wchodzi z mocnym przytupem. Na MWC 2019 zaprezentowano właśnie model Xperia 1, czyli flagowca, który posiada pierwszy na świecie zastosowany w smartfonie ekran OLED o rozdzielczości 4K wykorzystujący HDR. To niejedyne zalety supersztandarowca.

Xperia 1
fot. Sony

Wiedziałem, po prostu wiedziałem, że tym razem Sony pokaże klasę. Mało tego, firma, decydując się na zastosowanie świetnych rozwiązań multimedialnych, nie przekoloryzowała urządzenia, tak jak czynią to konkurenci. W Xperia 1 nie znajdziemy wcięć ekranowych, elastycznych ekranów czy wysuwanych aparatów. Zamiast tego Sony odda w ręce użytkowników potężny setup, który jest wręcz stworzony do pracy kreatywnej. Zobaczmy, co drzemie w środku.

Xperia 1 oficjalnie

Sony, chapeau bas. Xperia 1 to sprzęt, którego szczerze chciałbym poużywać. Niestety, taka możliwość pojawi się dopiero w czerwcu. Nie wiedzieć czemu firma zdecydowała się zaprezentować tytułowego flagowca na wiele miesięcy przed rynkową premierą. Niecodzienne zagranie, ale myślę, że nie zaszkodzi to wizerunkowi firmy. Przejdźmy do konkretów.

Najważniejszym elementem smartfona Xperia 1 jest ekran. To 6,5-calowy OLED o rozdzielczości 4K, w którym wykorzystano technologię HDR. Już samo to czyni urządzenie nieprzyzwoicie interesującym, ale to nie koniec. Jedynka, czyli nowy rozdział w historii Sony zaskakuje proporcjami o stosunku 21:9. To ogromna zaleta dla kinomanów przyzwyczajonych do rzeczonego standardu. Nie martwiłbym się za specjalnie o przypadkowe jego tłuczenie czy zalanie, gdyż firma zastosowała tutaj chemicznie hartowane szkło Corning Gorilla Glass szóstej generacji oraz normę IP68.

Xperia 1 to wydajna bestia, w której umieszczono układ Qualcomm Snapdragon 855, 6 GB RAM oraz 128 GB pamięci na dane użytkownika. Mamy tutaj naturalnie hybrydowy dual SIM wymienny z możliwością zastosowania karty microSD. Producent nie zapomniał o zaimplementowaniu modułów LTE, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0 oraz NFC. Specyfikację dopełnia akumulator o pojemności 3330 mAh.

Fotograficznie

Sony wyposażyło Xperię 1 w system trzech obiektywów w kamerze głównej. Pierwszy moduł to standardowy obiektyw o rozdzielczości 12 Mpix, w którym znajdziemy optyczną stabilizację obazu. Drugi to teleobiektyw 12 Mpix z OIS, trzeci to typowy szeroki kąt o rozdzielczości 13 Mpix. Przednia kamerka do selfie to jedynie 8 Mpix.

Taki setup wydaje się kompletny do tworzenia niemal dowolnych treści. Kreatywne jednostki będą nim wprost oczarowane. Warto wspomnieć także o tym, że Xperia 1 potrafi nagrywać materiały wideo o proporcjach 21:9 i to może być chyba najmocniejsza strona fotograficznego aspektu smartfona.

Urządzenie trafi do sprzedaży w czerwcu, ale nie znamy jeszcze ceny. Wcześniejsze smartfon z serii Xperia znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Sony

Related posts

Leave a Comment