Najlepsze gry 2018 roku

Najlepsze gry 2018 roku – lista subiektywna

To był jeden z najlepszych okresów dla graczy od… bardzo, bardzo dawna. Dostaliśmy naprawdę oszałamiającą liczbę tytułów, które zasługują na uznanie. Jak według nas prezentuje się lista przedstawiająca najlepsze gry 2018 roku? Bardzo obszernie, ale gwarantujemy, że zagranie w każdą z tych pozycji przyniesie wam dużo satysfakcji.

Najlepsze gry 2018 roku

Część z tytułów, które znajdziecie poniżej, pojawiła się na kilku platformach jednocześnie. Niektóre z nich to jednak typowe ekskluzywne produkcje, a to tylko pokazuje, jak silne jest Sony oraz jak daleko za nim jest Microsoft. Niestety, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że ta firma postawiła na zupełnie inny rodzaj usług, które mają łączyć PC-ty oraz konsole, a nawet smartfony. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej brakuje nam trochę różnorodności.

Najlepsze gry 2018 roku

Jakie więc był te najlepsze gry 2018 roku? Tutaj oczywiście w dużej mierze decyduje sam gust graczy, a w redakcji zdania były podzielone. Dlatego nie traktujcie poniższych tytułów jako wyroczni, a najlepiej sami sprawdźcie na własnej skórze, czy wam pasują. Nie wartościowaliśmy produkcji w żaden sposób, dlatego lista nie jest też numerowana, a jej kolejność można uznać za przypadkową. Co nie oznacza, że część z tytułów nie podobała nam się bardziej od innych.

Nie zmienia to jednak tego, że duża część z tytułów, przewijała się już w różnych nominacjach czy nagrodach branżowych. Bo choć produkcji na rynku było zatrzęsienie, to najlepszych z nich wcale tak dużo nie było. Jednak na spokojnie można było spędzić przed konsolą czy PC-tem bardzo dużo czasu i nic nie żałować. Także prezentujemy wam naszą subiektywną listę, która listą do końca nie jest. Oto najlepsze gry 2018 roku.

God Of War – PlayStation 4

To bezapelacyjnie produkcja, która zasługuje na wszystkie nagrody, którymi ją obsypano podczas tegorocznego The Game Awards 2018. Zdaje się, że niewiele osób wierzyło w sukces tej produkcji, a przynajmniej do czasu ukazania się pierwszego trailera. W końcu ostatnie odsłony (nie, nie mówimy o części trzeciej) nie wprowadzały niczego nowego, a i sama rozgrywka potrafiła lekko znudzić. Zdawało się więc, że to trochę reanimacja trupa i skok na kasę. Jednak Cory Barlog nie zawiódł i sprawił, że finalnie dostaliśmy jedną z najciekawszych opowieści tego roku.

God Of War trzeba bowiem rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Dostaliśmy przecież produkcję, która zupełnie różniła się od tego, do czego fani byli już przyzwyczajeni. Inne ujęcia kamery, zupełnie inna sceneria oraz co chyba ważniejsze, inna mitologia. Ten projekt mógł się nie udać na wielu polach, ale finalnie obronił się wieloma rzeczami. I historia była jedną z nich. Barlog zdecydował się na ogranie klasycznego archetypu i odwołał się do relacji ojciec-syn. Kratos i Atreus stanowili dziwną drużynę, która opierała się na przeciwnościach. Żywiołowy syn oraz opanowany ojciec to był strzał w dziesiątkę. Postać Atreusa nie przeszkadzała podczas rozgrywki, a wprowadzała do niej zupełnie nowe wartości.

Oczywiście God Of War miało też kilka potknięć. Sama walka miejscami mogła wydawać się już zbyt powtarzalna, a brak bossów z prawdziwego zdarzenia też lekko niepokoił. Jednak w ogólnym rozrachunku to dalej tytuł, który zasługuje by znaleźć się na liście przedstawiającej najlepsze gry 2018 roku. Dodajmy do tego jeszcze przepiękną oprawę graficzną, a mamy pewność, że God Of War to coś więcej, niż klasyczny slasher.

Red Dead Redemption 2 – PlayStation 4, Xbox One

Nie mogło zabraknąć także Red Dead Redemption 2, czyli kontynuacji, na którą czekaliśmy zdecydowanie zbyt długo. Widać Rockstar musiało dojrzeć do tego, by wyprodukować taką grę. Warto zaznaczyć, że nie jest to tytuł dla każdego. Tym bardziej dla graczy, którzy zasiadają przed konsolą tylko okazjonalnie i chcieliby od razu przystąpić do zabawy. Red Dead Redemption 2 to bowiem charakterystyczna nieśpieszność, która objawia się w tym, jak developer poprowadził fabułę. Nie ma tutaj gnania na złamanie karku, a już na pewno nie podczas samego wstępu. Oczywiście występują tu także misje, gdzie trzeba będzie wykazać się refleksem oraz zdolnościami manualnymi, ale nie są one w większości.

Red Dead Redemption 2 to także ogromna dbałość o szczegóły. Świat przedstawiony po prostu tętni życiem i każdy z elementów się w nim pojawiających, ma ogromne znaczenie. Wszystko co robimy podczas rozgrywki może mieć wpływ na jej przebieg. Zarówno to, jak będziemy zajmować się naszym koniem, jak i to, czy przypadkiem nie napadniemy na nie tego człowieka, co trzeba. Zemsta może nas bowiem dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Produkcja Rockstar jest gigantyczna, a poznanie wszystkich jej zakamarków to wyzwanie. Warto jednak sprawdzić to na własnej skórze. Nie pożałujecie.

Spider-Man – PlayStation 4

Najlepsze gry 2018 roku bez Spider-Man? Tytuł od Insomniac Games musiał się znaleźć, bo zwyczajnie to bardzo dobry kawał rozrywki. I dokładnie tak trzeba go interpretować. To tak, jakbyśmy siadając na kanapie przenieśli się do uniwersum Marvela i oglądali kolejną z odsłon jego kinowego tasiemca. Mamy tu wszystko, czego potrzeba do tego, by dobrze się bawić. Gracz od razu wrzucany jest w wir akcji, a filmowość całej opowieści potrafi działać na wyobraźnię. Sam Nowy Jork także robi wrażenie, a już szczególnie wtedy, kiedy bujamy się pomiędzy wieżowcami.

Spider-Man gwarantował kilkanaście godzin dobrej rozrywki. Ta wprawdzie nie zmuszała do głębszych refleksji czy nie zapadała w pamięć na dłużej, ale nie zawsze o to chodzi. Produkcja od Insomniac Games jest tego doskonałym przykładem. W końcu gry wideo muszą też doskonale nas bawić. Miło ze strony developera, że w przeciągu kilku miesięcy od premiery podstawki, wypuścili DLC. Da to trochę więcej rozrywki dla spragnionych latania na pajęczynie po Nowym Jorku. Tytuł miał jednak swoje minusy, do których należy zaliczyć nierównomiernie rozłożone poprowadzenie akcji i mimo wszystko dość monotonną walkę. Niemniej to jedna z najlepszych gier z super bohaterem w roli głównej.

Forza Horizon 4 – PC, Xbox One

Nie ma to jak Forza. Jak zwykle w przypadku tego tytułu, gracze otrzymali kawał solidnej rozrywki. Multum pojazdów, które wyglądają po prostu fenomenalnie i nie sposób oderwać od nich wzroku. Nie inaczej jest z otwartym światem, które momentami po prostu onieśmiela szczegółowością i odwzorowaniem rzeczywistych lokacji.

Niektórych może nie ucieszyć to, że w Forza Horizon 4 pojawiły się opcje pozwalające na częściowo personalizację kierowcy. W końcu mówimy tutaj o produkcji, która powinna być skupiona na samochodach, a nie na skórkach. Niemniej nie zmienia to w ogóle radości z jazdy i samej jej fizyki. Warunki pogodowe wpływają na przyczepność, a nasze super samochody potrafią wpaść w niekontrolowany poślizg. Forza Horizon 4 może i nie wciąga tak, jak jej poprzednia odsłona, ale z całą pewnością zasługuje na to, żeby znaleźć się na naszej liście. W końcu najlepsze gry 2018 bez wyścigów nie mogłyby się obejść. I Forza jak zwykle nie zawodzi.

Far Cry 5 – PC, PlayStation 4, Xbox One

Far Cry od Ubisoft miało swoje lepsze odsłony, niż część piąta. Niemniej bardzo podobało nam się to, jak poprowadzona została tutaj fabuła i jak odniosła się do wszelkiej maści kultów. Far Cry 5 przyniósł sporo zmian, a jedną z nich była możliwość stworzenia swojego bohatera od „zera”. Samą kampanię mogliśmy także przejść z pomocą drugiego gracza. Jeżeli zaś chodzi o warstwę graficzną, to choć nie dostaliśmy tu rewolucji, a jedynie ewolucję, to i tak było na czym zawiesić oko.

Obawialiśmy się, że Ubisoft rozwodni markę wypuszczając co chwila nowe odsłony, ale na szczęście numer pięć był więcej niż interesujący. To także jeden z najciekawszych shooterów, które ukazały się w mijającym roku. Warto zagrać, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji, bo na horyzoncie widać już kolejną odsłonę. Ta wprawdzie nie będzie opatrzona numerem sześć, ale będzie częściowo rozwijać wątki poruszone w Far Cry 5.

A jakie według was są najciekawsze tytuły mijającego roku?

Komputery, konsole oraz gry znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: YouTube / Opracowanie własne

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...