You are here
Netflix z HDR trafia na iPhone’y artykuły News 

Netflix z HDR trafia na iPhone’y

Do Apple AppStore trafiła właśnie aktualizacja aplikacji Netflix, która wnosi do programu zgodność z systemem iOS 11 oraz obsługę HDR (High dynamic range). Oznacza to ni niej, ni więcej, jak to, że użytkownicy niektórych iPhone’ów będą mogli cieszyć się obrazem w najwyższej jakości. Oczywiście, jak to zawsze bywa w przypadku naprawdę interesujących ficzerów, tutaj również istnieją pewne obostrzenia.

Netflix

Technologie UHD i HDR na serwisie Netflix są dostępne już od dawna, ale do ich obsługi potrzeba nowoczesnego telewizora. Ba — z HDR mogą korzystać również użytkownicy niektórych smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. Userzy sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka byli dotychczasowo lekceważeni. Oczywiście nie celowo, ale pośrednio, gdyż rzeczony sprzęt nie był w stanie obsłużyć nowinki technicznej. Na szczęście to już za nami. Wszystko dzięki małej-wielkiej aktualizacji.

Netflix z HDR dla smartfonów Apple

Ubiegłoroczna generacja iPhone’ów i iPadów oraz wcześniejsze urządzenia z serii nie obsługiwały technologii HDR, przez co implementacja odpowiednich ustawień do aplikacji klienckiej dla iOS mijała się z celem. Teraz po premierze najnowszego sprzętu Sadowników sprawa zmieniła się w stopniu znacznym. Wiedzą o tym włodarze serwisu Netflix, gdyż w ekspresowym tempie wdrożyli oni u siebie niezbędne do obsługi HDR ficzery. Efektem jest możliwość korzystania ze wspomnianych treści na sprzęcie takim jak:

  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPad Pro 10.5
  • iPad Pro 12.9 2.gen

Lista jest skromna, to prawda i nie ma co liczyć na jej rozszerzenie o modele starsze. Jest to fizycznie nieosiągalne. Pozostaje jeszcze jeden problem, który przy “zasobnym” portfelu nie powinien stanowić dużego kłopotu. Otóż nawet posiadając kompatybilny sprzęt, konieczne jest wykupienie na Netflixie subskrypcji Premium dla czterech ekranów. W przeciwnym razie nie skorzystacie z najnowszego ficzera. Czy to wszystko? Tak, pod warunkiem, że posiadacie szybkie łącze internetowe o prędkości minimalnej 25 MB/s.

Czym jest HDR na Netflix?

Wikipedia podaje, że:

Obraz HDR (ang. High Dynamic Range image) – obraz o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego.

W zasadzie poniższa definicja wyczerpuje pojęcie HDR i jedyne, co można zrobić chcąc bliżej poznać rozwiązanie, to organoleptyczne przekonanie się o jego możliwościach. Brzmi to banalnie, ale najlepszą metodą na sprawdzanie, czy rozwiązanie przypadnie wam do gustu i zechcecie wydać na nie grube (dla przeciętnego Kowalskiego) pieniądze, jest zawitanie do najbliższego dużego sklepu z elektronika i przekonanie się, jak działa HDR.

Zastanawia mnie jeszcze to, czy Netflix HDR na iPhone’ach będzie oferował, choć zbliżoną jakość do tej, jaką oferują większe dedykowane sprzęty elektroniczne. Jako że nie zamierzam w najbliższym czasie kupować iPhone 8 lub wyżej, będę musiał poprosić o pomoc znajomych, którzy pieniądze na najnowszą odsłonę jabłuszka odłożyli już dawno. Oczywiście nie omieszkam podzielić się z wami wrażeniami.

Źródło: Neflix, Wikipedia

Related posts

Leave a Comment