You are here
Nexus 6 ponownie z Androidem 7.0. Google wymusza downgrade! artykuły News 

Nexus 6 ponownie z Androidem 7.0. Google wymusza downgrade!

Nexus 6 otrzymał niedawno aktualizację do Androida w wersji 7.1. Teraz Google postanowiło wydać kolejną paczkę, która UWAGA – obniża wersję do 7.0. Co się dzieje?

Nexus 6

Zrobiło się poważnie. Podobna sytuacja nie miała miejsca w przeszłości, a co za tym idzie, mamy do czynienia z precedensem w pełnym tego słowa znaczeniu. Żaden producent nie zdecydował się wcześniej na cofanie oprogramowania do wersji wcześniejszej. W przypadku ujawnienia zbyt dużej liczby błędów wstrzymywano proces aktualizacji i rozpoczynano prace nad ich załataniem. Google postąpiło w sposób niegodny giganta…

Nexus 6 to przykład prawdziwego bałaganu

Jestem prawdziwym fanem rozwiązań giganta z Mountain View i z żalem stwierdzam, że to co wyprawia Google jest karygodne. Nie owijając w bawełnę – oprogramowanie Nexusa doczekało się aktualizacji cofającej wersję Androida do 7.0. Jest to o tyle dotkliwe, że użytkownicy wspomnianego smartfona korzystali przez pewien czas z zielonego robota w wersji 7.1.

Zastanawia was pewnie, dlaczego gigant z Mountain View postąpił tak, a nie inaczej. Uzasadnienie jest sensowne i tłumaczy częściowo co naprawdę się stało. Otóż najnowsze oprogramowanie było pełne błędów, które znacząco obniżały komfort użytkowania urządzenia. Wśród najbardziej problemowych punktów należy wymienić usterki głośników, błędne działanie Android Pay oraz ogólny spadek responsywności systemu. Lista zgłaszanych problemów była na  tyle obszerna, że Google postanowiło nie tylko wycofać rzeczony update, ale „wypuścić” kolejny, obniżający wersję Androida.

Pierwszy w historii downgrade wymuszony przez producenta to poważna sprawa, która może wpłynąć na przyszłe zachowania firm produkujących smartfony. Skoro przykład idzie z góry (od Google) nie ma powodu, aby mniejsi gracze nie postąpili podobnie.

Downgrade to kolejne problemy

Rzeczona aktualizacja obniżająca wersję oprogramowania ma w teorii rozwiązań problemy z błędnie działającym softem. W praktyce, akceptacja upgrade’u może oznaczać pojawienie się poważniejszych kłopotów. Niepoprawnie wykonany downgrade może poskutkować „ucegleniem’ urządzenia. W najlepszym wypadku pojawią tylko błędy w działaniu aplikacji i usług. Tak czy inaczej – nie należy oczekiwać poprawnego funkcjonowania telefonu naprawionego przez Google za pośrednictwem paczki aktualizacyjnej. Istna paranoja.

Google po dłuższym milczeniu odniósł się do całej sytuacji i wyjaśnił pokątnie, że faktycznie doszło do rozpoczęcia procesu aktualizacji Nexus 6 do niższej wersji oprogramowania. Co ciekawe, jeśli dany użytkownik nie zdecyduje się na instalację, może zapomnieć o przyszłych update’ach do kolejnych edycji zielonego robot. Nazwijmy rzecz po imieniu – to ordynarnie wymuszony downgrade.

Co zrobić?

Chciałbym móc zaproponować wam sensowne rozwiązanie, ale takiego na chwilę obecną brak. Nie da się jednoznacznie określi, co będzie dla użytkownika korzystniejsze – downgrade czy pozostanie na wadliwej wersji systemu. Sam nie zdecydowałbym się na propozycję Google’a, a jeśli nawet wolałbym dokonać downgrade’u na własną rękę. Nie polecam tego mniej obeznanym użytkownikom zielonego robota. Każdy tego typu proces może zakończyć się trwałym uszkodzeniem urządzenia.

Czy problem dotyczy wszystkich urządzeń z serii Nexus 6? Wygląda na to, że tak. Dowodem będzie udostępnienie paczki aktualizacyjnej przez praktycznie wszystkich dostawców telefonii komórkowej na świecie. To pokazuje skale problemu, którego rozwiązanie jest delikatnie mówiąc – słabe. Android zawsze kiepsko radził sobie w kwestii aktualizacji, ale tym razem mówimy o prawdziwym przegięciu.

Źródło: Google, 9to5Google

Related posts

Leave a Comment