NFC

NFC w Androidzie traci ważną funkcję. Google milczy

Google pokazało, że za nic ma przyzwyczajenia swoich użytkowników. Firma ot tak bez zapowiedzi dezaktywowała jedną z ciekawszych funkcji wykorzystywanych przez moduł NFC w smartfonach z Androidem. Chodzi o odblokowywanie smartfona za pośrednictwem smart lock. Przyjrzymy się sprawie.

NFC

Obcując z nowinkami technicznymi, nauczyłem się wiele o firmach je serwujących. Dziś doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że koncerny czy deweloperzy mogą bez słowa wyjaśnienia zabrać wykorzystywaną przez miliony userów opcję tudzież narzędzie. Niestety, ogromna część użytkowników smartfonów oraz usług na nich wykorzystywanych nie jest wyposażona we wspomnianą wiedzę, przez co narażeni są na frustrację spowodowaną usunięciem kluczowej dla nich funkcji. Właśnie taka sytuacja spotkała wielu userów Androida w związku z ograniczeniem możliwości modułu NFC.

Niepełnosprawny NFC

Producenci smartfonów z Androidem przyzwyczaili nas do tego, że chipy NFC możemy wykorzystywać niemal wedle uznania. Deweloperzy mogą tworzyć specjalne narzędzia, ale jedną z najciekawszych funkcji modułu jest możliwość odblokowania smartfona po zetknięciu go z tagiem NFC. Świetne rozwiązanie, z którego korzystało nawet kilku moich znajomych. Sam preferuję nieco inne zabezpieczenia niż smart lock, jednak skłamałbym, pisząc, że ten nie robi na mnie wrażenia. Robi, a w zasadzie robił, gdyż Google bez zbędnego w swoim mniemaniu szumu postanowiło rzeczoną funkcję wyłączyć. Zrobiono to dość sprytnie, gdyż dezaktywacja nie dotknęła wszystkich w tym samym czasie. Uściślając — jeśli korzystaliście ze wspomnianego zabezpieczenia i pozostawało ono u was aktywne, w dalszym ciagu będziecie mogli cieszyć się jego możliwościami. Sielanka skończy się, kiedy postanowicie wylogować się na swoim urządzeniu z konta Google. Wtedy opisywana opcja przestanie być dla was widoczna. To jednak nie wszystko, gdyż zakładając, że nie mieliście jeszcze okazji wypróbować odblokowania przy użyciu NFC, najprawdopodobniej nie zrobicie tego już nigdy. Dla osób niekorzystających dotychczas z rozwiązania rzeczona opcja nie jest już widoczna. Sprawa dotyczy urządzeń mobilnych z systemami Android od 5.0 do 8.0.

Jak do tego doszło?

Sprawa po raz pierwszy wypłynęła przy okazji dyskusji na forach internetowych, na których znaleźć można wątek opisujący problemy użytkowników z odnalezieniem opcji pozwalającej na konfigurację modułu NFC w usłudze smart lock. Na wątek postanowił odpowiedzieć jeden z pracowników firmy Google, który potwierdził, iż opcja ta została ukryta dla użytkowników smartfonów pracujących pod kontrolą zielonego robota, zaś korzystanie z funkcji możliwe jest jedynie przez osoby, które ją zawczasu aktywowały. Reasumując — jedyną możliwością zachowania opcji, pod warunkiem, że korzystaliście z niej wcześniej, jest powstrzymywanie się przez wymazywaniem urządzenia, a nawet jego aktualizacją do nowszych wersji Androida. Jedynymi update’ami, które nie będą miały wpływu na działanie smart lock z NFC są cyklicznie wydawane łatki bezpieczeństwa.

W mojej ocenie zaskakujące jest to, że gigant z Mountain View do tej pory nie zdecydował się na oficjalne skomentowanie sprawy. Na ten moment nic nie wskazuje na to, że użytkownicy doczekają się oficjalnego komunikatu tłumaczącego sprawę, choć historia pokazywała już, że potężne koncerny potrafią uginać się pod wagą żądań userów. Czy tak będzie tym razem, przekonamy się w przeciągu kilku dni, a może tygodni. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Reddit Foto: Google

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...