Nokia 1

Nokia 1 z Android Go może okazać się odpowiedzią na potrzeby rynku

HMD Global, w którego posiadaniu jest obecnie marka Nokia, nie próżnuje. Firma przygotowuje właśnie kolejny model, tym razem przynależący do ultrabudżetowego segmentu. Nokia 1 zasłynie z niskiej ceny oraz faktu przynależności do programu Android Go, ale czy pozwoli jej to na uzyskanie zadowalających wyników sprzedażowych? Sprawa nie jest niestety oczywista.

Nokia 1

Nokia, kiedy była jeszcze firmą Fińską, słynęła z trwałości, jakości wykonania, prostoty oraz nowoczesności swoich urządzeń. O ile ostatnia cecha jest przez obecnych właścicieli marki nieco zaniedbywana, o tyle pozostałe w dalszym ciągu stanowią znak rozpoznawczy smartfonów ozdobionych charakterystycznym logo. Ceny urządzeń również nie należą do wysokich, ale warto wziąć pod uwagę, że dla wielu userów liczą się urządzenia kosztujące od 300 do 400 złotych.

Niestety, chcąc zakupić smartfon w ultrabudżetowej półce, wyraża się jednocześnie cichą zgodę na lagujący interfejs, problemy z wydajnością, brak kompatybilności z nowymi rozwiązaniami, o jakości wykonania nie wspomnę. Przeważnie urządzenia te zdobi logo producenta o wątpliwej renomie, dlatego też Nokia 1 może okazać się wręcz bezkonkurencyjna. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko przebiegnie po myśli twórców smartfona.

Nokia 1 z Android Go

Urządzenie, jeśli wierzyć doniesieniom (dodam — wiarygodnym), zostanie wyposażone w specjalną wersję oprogramowania Android, a konkretnie edycję Go. Smartfony przynależące do serii Android Go w założeniach nie muszą spełniać wysokich wymagań stawianych przez pełny mobilny system Google’a. Do płynnego działania wystarczą podstawowe komponenty, skromna pamięć oraz niewymagający procesor. Oprogramowanie to jest bowiem niezwykle okrojone, co nie powinno przeszkadzać osobie pragnącej wydać na sprzęt jedynie kilkaset złotych. Ważne jest również to, że z Android Go współpracuje specjalnie przystosowana wersja sklepu Google Play, w którym umieszczono odchudzone edycje aplikacji takich jak YouTube Go czy Mapy Google Go. Tyle w kwestii software’u, zajmijmy się hardwarem.

Aldar Martazin opublikował na swoim Twitterowym koncie tweet, w którym zapowiedział, iż Nokia 1 zostanie wyposażona w ekran o rozdzielczości HD 720p (prawdopodobnie będzie to moduł pięciocalowy), 1GB pamięci operacyjnej RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej na dane użytkownika. W sieci pojawiły się również inne doniesienia, dlatego też po połączeniu wszystkich informacji nasza wiedza o tym, co oferuje Nokia 1, wzrasta. Wiemy już, że sprzęt otrzyma układ Qualcomm Snapdragon 212 oraz “przyzwoitą” obudowę, o której jakość nie będzie się trzeba specjalnie zamartwiać.

Co do ceny… nie zdecydowano jeszcze, czy Nokia 1 będzie kosztować 310, czy 320 złotych (w przeliczeniu na PLN), ale są to dane spoza naszego kraju. Sądzę, że w naszej dystrybucji kwota, za jaką będzie można nabyć urządzenie, urośnie do około 349 złotych. Tak czy inaczej — tytułowy model będzie sprzętem ultrabudżetowym.

Z dostępnych na ten moment informacji wynika, że Nokia 1 ma wszystko to, co powinien posiadać budżetowy model, którego sprzedaż zachwyci producenta. Optymalizacja, przystosowanie do słabego setupu, bardzo atrakcyjna cena, dobra jakość wykonania oraz znaczek z logo znanej marki — to musi, po prostu musi się udać. Urządzenie trafi na półki sklepowe najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku.

Źródło: Eldar Murtazin (Twitter — @eldarmurtazin)

Foto: Nokia (Nokia 3)

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...