Nokia 2 oficjalnie — budżetowiec ze świetną baterią

Smartfon renomowanej marki w cenie poniżej 500 złotych? Nokia 2 jest idealnym przykładem na to, że niska cena nie musi oznaczać ogromnych ustępstw konstrukcyjnych. Mimo że tytułowy sprzęt nie może pochwalić się zwalającą z nóg specyfikacją, w tej cenie próżno szukać bardziej opłacalnego urządzenia. Sprawdźmy, co dokładnie przygotowali dla nas przedstawiciele HMD Global, obecnego właściciela marki Nokia.

Nokia 2

Najświeższe portfolio produktowe Nokii robi wrażenie. Znajdziemy tutaj świetne smartfony o nienagannym designie, kapitalnej jakości wykonania oraz cenach, które zawstydzają konkurencję. Nokia 2 to najmłodszy i zarazem najskromniejszy członek smartfonowej rodziny, który skierowany jest do mniej wymagających klientów. Czy tytułowy telefon ma szansę odnieść sukces sprzedażowy? Mimo iż wielu moich branżowych kolegów twiedzi inaczej, uważam, że sprzęt będzie “schodził” jak ciepłe bułeczki. Postaram się to możliwie prosto uargumentować, przy okazji wymieniając punkty, w których smartfon będzie radził sobie średnio. Wszak, jest to propozycja budżetowa.

Nokia 2 — dlaczego tak?

W pierwszej części wpisu skupię się na cechach urządzenia stanowiących jego zalety. Niektóre na pierwszy rzut oka na takowe nie wyglądają, ale pozory bywają mylne.

Pierwsza kwestia przemawiająca za przyszłym sukcesem sprzętu to rozpoznawalność marki. W Europie Nokia nie miała sobie niegdyś równych i do dziś siedzi głęboko w świadomości wielu konsumentów. Mimo że obecnie właścicielem jest już HMD Global, znaczek pozostaje znaczkiem. Dodam — rozpoznawalnym znaczkiem. Logo to nie jedyna zaleta smartfona Nokia 2. Producent chwali się, że zastosowany w smartfonie akumulator o pojemności 4100 mAh pozwoli na dwa pełne dni wymagającej pracy na jednym ładowaniu. Ja w rzeczone zapewnienia wierzę, na co wpływ ma oczywiście niewymagająca specyfikacja techniczna…

Smartfon pracuje bowiem pod kontrolą czterordzeniowego układu Qualcomm Snapdragon 212 (rdzenie ARM Cortex-A7) taktowanego zegarem 1,3 GHz, który wspierany jest jednym gigabajtem pamięci operacyjnej. Dane zapisywać będziemy na 8 GB wbudowanej przestrzeni lub na karcie microSD do 128 GB. Poniżej pozostała część specyfikacji:

  • LTE kat. 4
  • Wi-i a/b/g/n
  • Bluetooth 4.1
  • GPS
  • Glonass
  • Beidou

Na plus należy zaliczyć również 5-calowy ekran LTPS LCD wyświetlający obraz w rozdzielczości HD oraz wbudowane w konstrukcje aparaty (8 Mpix — główny oraz 5 Mpix — przedni). Na koniec dodam tylko, że obudowa została wykonana z przyjemnego tworzywa, zaś sam sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Google Android 7.1.1 niezmąconego nakładkami.

Dlaczego nie?

Nokia 2 zapowiada się interesująco, zwłaszcza że zapłacimy za nią jedynie 499 złotych. Nie mniej jest to smartfon budżetowy i należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Pierwszą może okazać się niewystarczająca wydajność. Zastosowane komponenty pozwalają na długi czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu, ale same w sobie stanowią wadę opisywanego smartfona. Nokia 2 z procesorem i RAM-em sprzed kilku lat nie poradzi sobie z wieloma obecnie stawianymi przed smartfonami wymaganiami.

Wady, jak widać, są niewielkie, choć ich uciążliwość jest uzależniona od wymagań klienta. Nie mniej, próżno w kwocie do 500 złotych szukać sprzętu o lepszych parametrach, bardziej rozpoznawalnej marce oraz nienagannym wykonaniu. Muszę przyznać, że nie mogę doczekać się chwili, w której będę mógł własnoręcznie przetestować możliwości urządzenia.

Źródło: Nokia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

558 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
cyberprzestępczość
Komputery kwantowe – nadzieja czy zagrożenie cyberbezpieczeństwa?

Wyścig do stworzenia pierwszego powszechnie stosowanego komputera kwantowego trwa - być może wkrótce poznamy producenta,...