Nokia ostatecznie „uśmierca” Symbiana

Finowie zdecydowali ostatecznie zakończyć produkcję urządzeń pracujących pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego Symbian. Widocznie współpraca z Microsoft przy rozwoju Windows Phone jest dla nich priorytetem. Jednak czy stara autorska platforma od Nokii była taka zła?

 

symbia750x300

 

Przeciwnie, wielu byłych użytkowników smartfonów z Symbianem w dalszym ciągu wypowiada się o nim bardzo pozytywnie. Niestety Nokia poprzez bagatelizowanie rozwoju iPhone’a oraz rosnącego w siłę Androida traciła coraz większą cześć rynku. Było już za późno i mimo prób postawienia na nogi Symbiana poprzez aktualizacje Anna i Belle, system zostanie porzucony. Fiński producent postanowił skupić się wyłącznie na słuchawkach z Windows Phone.

Symbian powstał w 1998 roku, lecz nie należał w całości do Noki, która przejęła go dopiero w 2008 roku.

Niewątpliwym atutem systemu miała była otwartość na nowych deweloperów, którzy mogli tworzyć aplikacje w kilku językach programowania takich jak: Java MIDP, C++ oraz Adobe Flash. Niestety system nie był początkowo przystosowany do dotykowych ekranów. Mimo, że kolejne generacje urządzeń pracujących pod kontrolą s60 posiadały już tę funkcje, Nokii nie udało się podbić serc użytkowników. Za ten stan rzeczy odpowiadała rosnąca popularność iPhone’a. Kiedy do wyścigu dołączył jeszcze Android, zaczęły się problemy finansowe Finów.

Pod sam koniec Symbiana, producent próbował zachęcić przyszłych nabywców aparatami stosowanymi w swoich telefonach. Technologia PureView była niewątpliwie czymś na co można było zwrócić uwagę.

Swojego czasu sam byłem fanem systemu od Nokii, lecz to co dobre szybko się kończy. Mimo, że obecna pozycja Androida i iOS jest więcej niż stabilna, nie można przecież przewidzieć czy nie skończy tak jak zapomniany już Symbian.  

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...