NOKIA SPRZEDANA – Nowym właścicielem zostanie Microsoft!

Swego czasu branżowe portale wieszczyły rychły koniec Fińskiego giganta produkującego telefony komórkowe. Ten jednak w dość sprytny sposób związał się z Microsoftem, dzięki czemu to firma z  Redmond wspierała finansowo Nokie, podczas gdy inni producenci dodatkowo płacili za licencje. Nikt nie przewidział jednak, jak owa współpraca się zakończy…

elop-ballmer750x300

Dziś w nocy Microsoft za kwotę 7.2 miliarda dolarów kupił mobilny dział Nokii wraz ze wszystkimi patentami producenta. Sfinalizowanie umowy będzie miało miejsce w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Naturalnie nie mogło obejść się bez zmiany stanowisk poszczególnych osób odpowiedzialnych za dział mobilny. Tak też Stephen Elop rezygnuje ze stanowiska CEO Nokii i wraca do Microsoftu jako wiceszef Microsoft Devices. Do tego czasu dotychczasowe stanowisko Elopa zostanie obsadzone przez Risto Siilasmaa. Szeregowi pracownicy również nie powinni obawiać się zwolnień, gdyż 32000 z nich zostanie zatrudnionych przez Microsoft.

Konsekwencje transakcji są na obecną chwilę trudne do przewidzenia. Gigant z Redmond może starać się iść drogą Apple i ograniczyć dostępność systemu jedynie dla swoich urządzeń. Nie jest to pewne, szczególnie biorąc pod uwagę, że o zmianie sposobu licencjonowania oprogramowania partnerom OEM nic nie wiadomo.

Mobilne okienka mogą sporo zyskać, lecz jestem pewny, że od tej pory Google jeszcze skuteczniej będzie utrudniać rozwój Windows Phone, bojąc się o pozycję Androida. Mieliśmy już namiastkę wojny w przypadku serwisu YouTube. Podejrzewam, że w przypadku pozostałych usług giganta będzie podobnie.

To, czy użytkownicy zyskają czy stracą, okaże się najwcześniej za kilka miesięcy. Wtedy też powinniśmy zostać przynajmniej częściowo poinformowani o planach Microsoftu w kwestii przyszłości autorskiej platformy systemowej.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...