Nowa funkcja Chrome OS to prawdziwa bomba

Chrome OS nazywany jest przez przeciwników „wykastrowanym systemem”. Ciekawe, jaka będzie ich reakcja, kiedy dowiedzą się, że wspomniany OS pozwala uruchamiać androidowe aplikacje.

ChromeOSAnndroid750x300

Tak, to nie pomyłka. Za sprawa odkrycia jednego z użytkowników serwisu Reddit dowiedzieliśmy się, iż „przeglądarkowa” platforma zostanie wzbogacona o obsługę Google Play, a tym samym możliwe stanie się uruchamianie aplikacji napisanych dla Androida. Nie, nie chodzi tu o programistyczne półśrodki, czy inne narzędzia nie do końca spełniające swoje zdanie. W tym przypadku mówimy o „pełnym” natywnym wsparciu apek z zielonego robota.

Wspomniany wyżej jegomość zauważył, iż podczas ładowania systemu pojawia się pewna opcja. Ta naturalnie znika w ekspresowym tempie, nie pozwalając na jakąkolwiek interakcję. Okazuje się, że wspomnianą „opcją” jest ekran informujący o wsparciu Google Play w systemie Chrome OS. Wszystko zostało potwierdzone przez redaktorów z arstechnica. Naturalnie sprawa tyczy się deweloperskiej edycji systemu, co nie powinno nikogo dziwić. Nie mniej jednak jest o swoisty zwiastun implementacji rozwiązania w stabilnym kanale dystrybucyjnym.

Cóż, sama możliwość uruchamiania aplikacji z Androida nie jest niczym nowym. Właściwie było to możliwe już dawno, choć z pewnymi ograniczeniami. Wszystko dzięki ARC, czyli App Runtime for Chrome, który to pozwalał na swego rodzaju „portowanie” androidowych programów, tak aby działały na systemie Chrome OS. Niestety, nie było to rozwiązanie idealne – nie licząc wielu błędów oraz niedociągnięć, należało brać pod uwagę fakt, iż liczba kompatybilnych aplikacji była niezwykle skromna. Jak nie trudno zgadnąć, nie było tutaj mowy o stabilnym działaniu. Rozwiązanie traktowano jako „badanie gruntu”.

Teraz sprawa ma się o niebo lepiej. Choć w dalszym ciągu nie mówimy o oficjalnym stanowisku Google, to jednak wspomniane informację pozwalają sądzić, iż gigant wypowie się na ten temat w naprawdę bliskiej przyszłości. Podejrzewam, że stanie się to już podczas nadchodzącego Google I/O, o którym więcej przeczytacie tutaj.

 Zastanawia mnie teraz, jakie konsekwencje pociągnie za sobą potencjalne wprowadzenie rozwiązania do systemu Chrome OS. Czy będzie to początek zespolenia OS-u, pod kontrolą, którego pracują mobilne komputery zwane Chromebookami oraz Androida – króla smartfonów i tabletów? W mojej ocenie tak. Powiem więcej – będzie to naprawdę świetna decyzja, dzięki której fani ekosystemu Google będą mogli cieszyć się komfortem, jaki niesie za sobą symbioza bliźniaczych platform. Naturalnie cały proces połączenia Chrome OS z Androidem może potrwać i jak mniemam potrwa długo.

Druga sprawa jest raczej kwestią problematyczną. Otóż obecnie jedyną platformą zakupową w przeglądarkowym systemie jest sklep Chrome Web Store. Android zaś pozwala na instalację aplikacji nabytych w Google Play. Co stanie się po zespoleniu produktów? Dwa sklepy w jednym systemie? To brzmi koszmarnie i wprowadziłoby niemały bałagan. Niestety, rezygnacja z któregokolwiek jest na chwilę obecną niemożliwa i jedynym rozwiązaniem wydaje mi się wygospodarowanie w Google Play miejsca na web-aplikacje oraz wtyczki mające trafiać do Chrome. Zastanawiam się, jak gigant z Mountain View zamierza rozwiązać wspomnianą kwestię.

Moja ostatnia wątpliwość dotyczy deweloperów. Tak, programistów tworzących aplikacje i gry na nasze urządzenia mobilne. Podejrzewam, że będą musieli oni w sposób (znaczny lub nie) modyfikować stworzone przez siebie oprogramowanie, tak aby mogło działać one nie tylko na smartfonach i tabletach, ale także na Chromebookach. Wspomniana grupa osób „klepiących” kod bywa kapryśna i niekiedy trudno przekonać ją do nowego pomysłu – nawet jeśli ten proponowany jest przez giganta branży technologicznej. Przykład? Nie trzeba szukać daleko – najlepszym przykładem „kapryśności” dev-ów jest skromna zawartość sklepu Microsoft Store. Czy w tym przypadku będzie podobnie?

Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane podczas nadchodzącego Google I/O, które startuje już 18 maja.

Źródła: arstechnica, Reddit.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...