Win10AU750x300

Nowe wymagania Windows 10 problemem dla wielu użytkowników

Microsoft pięknie rozegrał temat pozornej „darmowości” najnowszej odsłony Windows 10. Niestety, wygoda firmy okupiona jest zadowoleniem użytkowników.

Win10AU750x300

Jeszcze przed premierą wspomnianej wersji okienek Microsoft zapowiedział, iż będą one „darmowe” dla userów systemów od Windows 7 wzwyż. Mało tego – firma ogłosiła także, że zmieni się dotychczasowy sposób dystrybucji OS-u, a mówiąc ściślej będzie on działał na zasadzie usługi, co istotne bezpłatnej (dla obecnych użytkowników). Tak, darmowe uaktualnienia to jest to, czego potrzebowała firma i właśnie tym Windows 10 zdobył serca milionów. Obawiam się jednak, iż niebawem będą to złamane serca.

Microsoft poinformował za pośrednictwem swojej witryny internetowej o wymaganiach sprzętowych nadchodzącej wersji systemu – Windows 10 Anniversary Update. Te w stosunku do wymagań wcześniejszych odsłon systemu zostały zaostrzone. Spokojnie, do sprawnego działania OS-u nie będziecie musieli zmieniać komputerów, na takie pracujące pod kontrolą najnowszych procesorów i7, wspieranych najświeższymi układami GeForce oraz 64 GB pamięci operacyjnej RAM. Cóż więc oznaczają nowe wytyczne? Dla większości użytkowników Windowsa, nic. Niestety, osoby korzystające z maszyn starszych, lub nowszych, ale wyposażonych w skromniejsze podzespoły mogą zostać pozostawieni sami sobie (czyt. bez wsparcia). Mogą, ale nie musza – spieszę z wyjaśnieniami…

Na początek wybrane (istotne dla nas) wymagania Windows 10 Anniversary Update:

  • 2 GB pamięci RAM
  • 16 GB pamięci na dane (32-bitowy OS)
  • 20 GB pamięci na dane (64-bitowy OS)
  • ·        Trusted Platform Module 2.0 (TPM)

Pozornie wszystko wydaje się ok, ale teraz pomyślmy o tabletach oraz hybrydach, tak – tych z niskiej półki cenowej.  Niejednokrotnie znajdujemy w nich skromny 1 GB pamięci RAM oraz 16, a niekiedy 8 GB Flash. O obsłudze TPM możemy nawet pomarzyć, gdyż jest to rozwiązanie, które dotychczas stosowano raczej w droższych konstrukcjach. Jaki wniosek? Otóż może okazać się, że Microsoft zaprzestanie wspierania wspomnianych urządzeń z powodu niewystarczającej do prawidłowego działania Windowsa konfiguracji. Czy tak się jednak stanie? Wiele na to wskazuje i choć użytkownicy budżetowych urządzeń z pewnością otrzymają jeszcze wiele łatek bezpieczeństwa, to o potężnej aktualizacji mogą zapomnieć.

Czy, aby na pewno?

Komunikat firmy nie jest jednoznaczny i pozostawia całkiem spore pole do interpretacji. Ważne jest tutaj to, iż wymienione TUTAJ minimalne wymagania sprzętowe są tak naprawdę wytycznymi dla producentów, którzy będą chcieli preinstalować wspomniany system na nowych urządzeniach. Nikt nie powiedział wprost, iż sprzęt niespełniający wymogów nie otrzyma update, ale patrząc na wiele wcześniejszych działań firmy – możemy podejrzewać, że tak się właśnie stanie. Oczywiście ja to rozumiem, gdyż słaba konfiguracja nie będzie w stanie zapewnić odpowiednich doznań płynących z użytkowania najnowszych okienek, jednak userzy budżetowców mogą czuć się zawiedzeni. Nie zmienią tego żadne komunikaty o konieczności zmian.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – Trusted Platform Module 2.0. Jest to nic innego, jak dodatkowy system zabezpieczeń w Windowsie, jednak tak jak wspomniałem wcześniej spotykamy go raczej w droższych modelach. Konieczność montowania specjalnych układów w nowych komputerach może odbić się na ich cenach detalicznych. Dlaczego? Chyba nikt nie łudzi się, iż producenci poniosą ten koszt i nie przerzucą go na klienta? Właśnie.

Jak widzicie, sprawa jest niepokojąca i w zależności od sposobu interpretacji przekazu, może okazać się wręcz bulwersująca. Choć Windows 10 jest niebywale popularną platformą, sama firma może na całym zamieszaniu stracić. Co stracić? Userów, gdyż okienka nie są jedynym słusznym wyborem. Ok, Mac ze względu na cenę samego komputera może nie stanowi wielkiej alternatywy, ale popatrzmy na Chrome OS, który w ostatnim czasie zyskał liczne grono entuzjastów. Przeglądarkowy system spełnia wymagania większości typowych użytkowników – w tym tkwi jego siła.

Źródło: Msdn.microsoft.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...