Slajdzik

Nowości w Android 5.0 Lollipop – podsumowanie

Dokładny pogląd na nowości w aktualnej wersji Androida będziemy mieli, dopiero kiedy ten wyląduje na naszych urządzeniach. Nie mniej jednak już dziś jesteśmy w stanie wymienić najważniejsze z nich. Zapraszamy…

Slajdzik

Kwestią bezdyskusyjną jest to, że „Lizak” jest pierwszym Androidem, któremu udało się rozpętać prawdziwą burzę medialną. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt udostępnienia odpowiednio wcześniej wersji rozwojowej systemu. Dla przypomnienia – Google nigdy nie publikował „Bety” swojego systemu. Dobrze, sprawdźmy co dokładnie zmieniło się najnowszej wersji Androida:

Material Design

Taką nazwę przyjął nowy interfejs „Zielonego Robota”. W stosunku do HoloUI znanego JellyBean’a oraz KitKat’a zmieniło się naprawdę wiele. Przede wszystkim każdy element systemu został maksymalnie dopracowany – ultra płynne animacje, nowe ikony, płaskie panele. Wszystko to sprawia, że system wygląda wprost cukierkowo. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W przypadku iOS 8, owa „cukierkowatość” nie została zbyt ciepło przyjęta przez społeczność. Fani Androida zaś są nowym interfejsem wprost zauroczeni.

http://www.youtube.com/watch?v=Q8TXgCzxEnw

Każdy nawet najmniejszy i pozornie nieistotny fragment systemu został dopracowany i mówimy tutaj o 100% zgodności z Material Desing. Film powyżej najlepiej obrazuje to, co mam na myśli.

Jedno urządzenie – wielu użytkowników

Android Lollipop pozwoli utworzyć, nawet kilka kont jednemu użytkownikowi. Owszem, funkcjonalność została wprowadzona już w wersji 4.4 KitKat, lecz dotyczyła jedynie tabletów. Od teraz nawet userzy smartfonów mogą cieszyć się wspomnianą opcją.

Panel szybkich ustawień

Quick Settings już we wcześniejszych wersjach systemu uważany  był za świetnie zaprojektowane miejsce z poziomu, którego mogliśmy „dowodzić” najważniejszymi (według Google) ustawieniami. Belka w „Lizaku” doczekała się naturalnie odświeżenia interfejsu, który od teraz będzie zgodny z Material Design, lecz to nie wszystko.

Od teraz, liczba elementów w panelu została zwiększona – dodano między innymi latarkę oraz blokadę obracania ekranu. Ponadto gigant z Mountain View twierdzi, że od teraz wszystko będzie odbywać się jeszcze sprawniej.

Powiadomienia

Centrum notyfikacji w Androidzie KitKat, choć funkcjonalne, nie należało do najpiękniejszych. Nic więc dziwnego, że twórcy postanowili go odświeżyć. Co najlepsze zrobili to naprawdę dobrze.

Pływające powiadomienia – to najtrafniejsze określenie efektów wizualnych zawartych w nowym centrum notyfikacji. Dodatkowo możliwe będzie ustawienie priorytetów (blokowanie informacji od pojedynczych aplikacji, ciche godziny oraz inteligentne sortowanie notyfikacji).

Inne – nie mniej ważne

Poza wymienionymi nowościami, nie sposób pominąć usprawnień dotyczących baterii (nowy tryb oszczędzania energii i pokazywanie szacowanego czasu ładowania akumulatora) oraz bezpieczeństwa (domyślne szyfrowanie danych).

To oczywiście nie wszystko, gdyż Android 5.0 kryje jeszcze wiele nowości, choćby zmiana środowiska uruchomieniowego z Dalvika na ART, czy obsługa OpenGL ES 3.1. Niestety, na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak w praktyce wyglądają nowe funkcję, co oczywiście ulegnie zmianie po dotarciu do nas aktualizacji. Wtedy właśnie przyjrzymy się im bliżej i opublikujemy obszerniejszy materiał.

Źródło: Android, YouTube. 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...