Nowy Pi od Malinowej Fundacji
Właśnie ukazała się nowa wersja mikrokomputera Raspberry Pi oznaczona numerkiem dwa. Pi 2 tak jak jej poprzednik ma na celu popularyzację programowania poprzez zaciekawienie użytkowników dużymi możliwościami tego małego sprzętu. W Raspberry Pi 2 znajdziemy kilka wspaniałych usprawnień.
Zacznę może od krótkiego wytłumaczenia, czym właściwie jest wspomniany mikrokomputer. Raspberry Pi to seria urządzeń złożonych z pojedynczej płytki krzemowej o wielkości zbliżonej do karty kredytowej stworzonych przez Brytyjską Fundację Raspberry Pi. Komputery te wyposażone są praktycznie we wszystko, co potrzebne do swobodnego ich funkcjonowania. Jedyną rzeczą, jakiej im brakuje, jest tak naprawdę dysk twardy, lecz z oczywistych powodów nie może się tam znaleźć.
Druga wersja urządzenia została znacząco przebudowana. Zastosowano nowy silniejszy procesor, wykorzystujący architekturę ARM v7 zamiast ARM v6, posiadający cztery rdzenie taktowane zegarem 900 MHz. Zwiększono ilość pamięci RAM z 512 MB do 1024 MB. Poza tym Raspberry Pi 2 podobnie jak poprzednia wersja posiada 4 porty USB, złącze HDMI, 40 pinowy GPIO i rdzeń graficzny VideoCore IV 3D. Niestety nowy model nadal nie posiada zwykłego złącza SATA.
Konkretne specyfikacje mikrokomputera Raspberry Pi 2 prezentują się następująco:
- czterordzeniowy chipset ARM v7 900 MHz(ARM Cortex A7 BCM2836),
- 1 GB RAM LPDDR2 (Elpida EDB8132B4PB-8D-F),
- kontroler LAN9514 (bez wsparcia 1Gbps),
- czytnik kart SD, HDMI, audio, wideo, Ethernet, 4 x USB, CSI, DSI i GPIO (40 pin).
Na szczęście twórcy Pi 2 zachowali zgodność z peryferiami stworzonymi do poprzedniej wersji mikrokomputera, zabieg ten można tłumaczyć dość dużą ilością istniejących już dodatków do Raspberry.
Zgodność została zachowana również jeżeli chodzi o oprogramowanie. Na nowym mikrokomputerze powinniśmy być w stanie uruchomić większość programów z jego poprzednika. Co więcej, nowy procesor jest na tyle silny, iż może udźwignąć najnowsze wersje Androida.
Te wszystkie usprawnienia sprawiły, że mikrokomputerem Raspberry Pi 2 zainteresował się jeden z gigantów branży IT, czyli Microsoft. Firma z Redmond zapowiedziała stworzenie specjalnej wersji Windowsa 10, przeznaczonej specjalnie dla tego urządzenia. Ma być dostępna za darmo dla społeczności developerskiej zgromadzonej wokół projektu Raspberry Pi.
Najnowsze maleństwo Raspberry Pi 2 już można dostać w Polsce w cenie około 180 złotych (cena producenta: 35 dolarów).
http://www.youtube.com/watch?v=IeOeXao78MU
Źródło: raspberrypi.org, dev.windows.com, hackaday.com