Nowy sposób oszustów na OLX

Oszuści nie próżnują i w sieci możemy spotkać się z coraz to nowymi sposobami na to, by wyłudzić od internautów pieniądze. Tym razem za cel obrali sobie serwis ogłoszeniowy OLX.

Oszustw w Internecie w ostatnim czasie nie brakuje i chyba większość czytelników spotkało się z próbą wyłudzenia pieniędzy lub danych na jednym z popularnych portali społecznościowych. W tym przypadku nie chodzi jednak o media społecznościowe. Tym razem kupujący na serwisie OLX.pl proszą sprzedawców o przesłanie im przelewu na złotówkę w celu sprawdzenia ich tożsamości.

Przelew tzw. weryfikacyjny za 1 zł nie jest wcale rzeczą nową, jeśli chodzi o wyłudzenia. W 2014 i 2015 roku były przypadki sprawdzania tożsamości właśnie w ten sposób m.in. w przypadku bezrobotnych, którzy, chcąc aplikować na jakieś stanowisko, musieli wysłać symboliczną złotówkę. Jak się potem okazywało, ta kwota symboliczną wcale nie była, a tych, którzy wpłacili spotkały niemiłe konsekwencje. Za pomocą ich danych oszuści zakładali nowy rachunek bankowy. Co ciekawe, proceder ten odbywał się na OLX, gdzie niedawno pojawiła się kolejna forma wyłudzania złotówki i kradzieży danych.

Tym razem chodzi o przypadek kupującego, który poprosił sprzedawcę o przesłanie przelewu na kwotę 1 zł w celu weryfikacji tożsamości osoby, od której chce kupić przedmiot. Sprzedającemu wydało się to na tyle podejrzane, że poinformował odpowiednich ludzi i dzięki temu wiadomo, że to kolejna forma oszustwa. Dysponując naszymi częściowymi danymi oszust może założyć fałszywe konto na Allegro i wyłudzać od ludzi pieniądze na nasze nazwisko. Zapłatę przyjmie, towaru nie wyśle, a problemy będziemy mieć my.

Jeśli ktoś prosi nas o przelanie 1 zł, to możemy być pewni, że jest on oszustem, który pozyskane dane wykorzysta do zakładania kolejnych kont, wyłudzania pieniędzy, brania pożyczek, naciągania ludzi oraz do prania brudnych pieniędzy. Pamiętajmy o rozsądku w sieci i nie stańmy się ofiarami cyberprzestępców. 

 

Źródło: Bankier

____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...