Parę liczb na dwudzieste urodziny Windows 95

W poniedziałek 24 sierpnia system Windows 95, pierwszy OS Microsoftu, który pobił rekordy popularności, kończy dwadzieścia lat. W świecie technologii przełomu XX i XXI wieku to kilka epok, spojrzymy zatem na to, co się zmieniło.

Start

Pierwszą nowością w Windows 95 względem Windows 3.0 była implementacja kultowego menu start. To właśnie w odsłonie z roku dziewięćdziesiątego piątego pojawiło menu Start, które towarzyszy nam (prawie; w Windows 8 było nieobecne, ale na wniosek użytkowników zostało przywrócone w „dziesiątce”) niezmiennie od 20 lat i jest ikoną rozpoznawczą systemu Microsoftu. To właśnie dzięki menu Start mieliśmy możliwość szybkiego dostępu do poszczególnych okien i zarządzania nimi. Pozwalało nam też dotrzeć bez problemu do dowolnego programu, którego skrót umieściliśmy wcześniej w dowolnej kategorii. Pod względem UI przeznaczonych dla przeciętnego użytkownika menu Start było rewolucją. Windows 95 także jako pierwszy system giganta z Redmond był przygotowany do pracy z siecią; posiadał program do obsługi wiadomości, który również wielu z nas towarzyszy do dziś, czyli Outlooka, był wyposażony w prostą przeglądarkę internetową, a także przystosowany do pracy z modemami dial-up. Okna z 95 roku były też pierwszym 32 bitowym systemem operacyjnym Microsoftu. W momencie premiery Windows 95 ponad 80 procent wszystkich komputerów na świecie operowało na wcześniejszej wersji „okien” lub MS-DOSie, dlatego też premiera nowego systemu przekroczyła najśmielsze oczekiwania zarówno Microsoftu jak i całej branży technologicznej – ludzie ustawiali się po Win 95 w kolejkach w sklepach z komputerami, tak jak dziś ustawiają się po nowe iPhone’y czy Amiibo.

Finisz

W poniedziałek również minął miesiąc od premiery nowego systemu Windows 10, który jest najlepszym od lat wcieleniem OSu z Redmond. Po średnio udanej ósemce Microsoft wraca do korzeni, przywracając menu Start i pozwalając użytkownikom zrezygnować z kafelków, aby pobić rekordy popularności nowych okien. Windows 10 został już zainstalowany 75 milionów razy, w tym przynajmniej 90,000 to upgrade’y ze starszych wersji systemu. Nowe „okna” są przystosowane do najróżniejszych komputerów; przez laptopy i tablety, przez różnego rodzaju rozwiązania hybrydowe po potężne desktopy, dzięki obsłudze trybów dotykowych i nowym elementom interfejsu, pozwalającym szybko zarządzać oknami za pomocą gestów. Najnowszy Windows obsługuje sklep Microsoftu, który oferuje dostęp do wszystkich aplikacji z platform mobilnych firmy z Redmond – już w tej chwili przeciętny użytkownik ściąga 6 razy więcej ze sklepu, niż w przypadku ósemki. W to oczywiście jest wliczona Cortana; prywatna asystentka AI dostępna dla użytkowników dziesiątki, która odpowiedziała w suchy sposób na pytanie o żart już ponad pół miliona razy. Microsoft cały czas rozwija swoje najmłodsze dziecko za pomocą aplikacji i aktualizacji, jednak już teraz użytkownicy pokazują, że jest to najlepszy system komercyjny dla komputerów osobistych, jak stworzyła firma z Redmond od lat.

Źródło: informationweek.com

 

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego (w tym ze słuchawkami Street w promocyjnej cenie) sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...