Photon – polski robot, który uczy programować

Programowanie jest czynnością, której warto uczyć się już od najmłodszych lat. Na platformie crowdfundingowej Kickstarter pojawił się polski projekt, który ma w nauce pomagać.

O pomysłach studentów piszemy często. Tym razem czwórka adeptów informatyki na Politechnice Białostockiej wraz z wykładowcą zaprojektowała robota, który pomoże najmłodszym nauczyć się programowania. W skład zespołu wchodzą: Maciej Kopczyński (elektronika), Marcin Joka (architekt systemu), Mikołaj Grześ (hardware, programista), Krzysztof Dziemiańczuk (programista mobilny) i Michał Bogucki (konstruktor, inżynier).

Twórcy Photona, bo taką nazwę nosi robot, mówią o nim, że jest pierwszym tego typu urządzeniem, które rozwija się wraz z dzieckiem. Dzięki niemu, najmłodsi stawiają swoje pierwsze kroki w  świecie technologii i programowania.

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się przez praktykę, a nie wkuwanie na pamięć teorii. Doświadczenia przez metodę prób i błędów zapadają w naszej pamięci na dłużej. Photona stworzono tak, by zachęcił dzieciaki do eksperymentowania. Razem z robotem, który przybył z kosmosu, uczą się one programowania poprzez zabawę. Najmłodsi zostaną wciągnięci w przygodę – będą musieli pomóc Photonowi zebrać fragmenty rozbitego statku i w ten sposób odblokowywać kolejne umiejętności robota.

Kontrola nad robotem odbywa się za pomocą aplikacji na smartfony i tablety. Stworzono ją z myślą o najmłodszych, dlatego jest intuicyjna i bardzo łatwa w użyciu. Dzieci mogą zaprogramować Photona w prostym, wizualnym języku programowania. Wypełnianie kolejnych zadań odblokowuje nowe umiejętności robota. Zadbano o odpowiednią motywację pociech – stworzenie nawet prostego programu rozwija Photona, a postęp osiągnięty przez dzieci od razu jest widoczny.

Dlaczego stworzono robota? Najmłodsi spędzają wiele czasu na bezproduktywnych klikaniu w klawiatury smartfonów i komputerów. Są więc biernymi odbiorcami tego, co przynosi technologia. Badania naukowe pokazują, że dzieci mają coraz większy problem z logicznym myśleniem. Technologia rozwija się błyskawicznie i jest obecna w coraz większej ilości aspektów w życiu. Nie można dopuścić do technologicznego wykluczenia i trzeba już dziś myśleć o tym, by dzieci jak najwięcej nauczyły się już we wczesnych latach życia. Nie ma nic przyjemniejszego niż nauka z robotem, który charakteryzuje się miłym dla oka dizajnem. Umiejętność programowania jest jedną z najbardziej pożądanych w XXI wieku. Koderzy zarabiają średnio o 40% więcej niż inni absolwenci uczelni. Inwestując w nasze dzieci dzisiaj zapewniamy im dobrą przyszłość.

W jaki sposób Photon działa? Robot ma wbudowane sensory, których jest dziesięć. Wszystkie misje zostały stworzone przy udziale pedagogów, psychologów i specjalistów od gier. Krok po kroku dzieci poznają technologię przez wypełnianie zadań. Aplikacja ma również misje, które najmłodsi mogą wykonywać z rodzicami lub opiekunami. Dodatkowo można go spersonalizować, co pomoże dopasować go do własnych potrzeb. Pamiętano również o tym, że dzieci lubią się bawić wspólnie, dlatego nie mogło zabraknąć zadań, czy też może bardziej czynności, które najmłodsi mogą wykonywać razem, mając np. dwa roboty.

Photon został stworzony z myślą o dzieciach w wieku 6-12 lat. Do jego produkcji użyto materiałów przyjaznych dla najmłodszych. Użytkowanie robota jest ponadto bezpieczne.

   

Specyfikacja techniczna:

  • Kolor oczu i anten – 256 kolorów RGB,
  • Bluetooth 4.0,
  • Wysokość 190 mm,
  • Szerokość 172 mm
  • Waga 690 g,
  • Ładowanie przez USB, pojemność baterii 3000 mAH (4-6 godzin działania),
  • Dwie gumowe opony, koło wykonane z poliamidu.

 

Jeśli akcja crowdfundingowa się powiedzie, Photon trafi do wspierających projekt w lutym 2017 roku. Trzeba przyznać, że pomysł studentów jest ciekawy, a Photon już został doceniony przez wielu, co pokazują zdobyte nagrody. Trzymamy kciuki za pomyślność projektu, bo sami jesteśmy zdania, że warto uczyć się programowania już od najmłodszych lat.

Więcej informacji o Photonie znajdziecie tutaj.

 

_____________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

 

Dodaj komentarz

560 More posts in Sprzęt category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...