You are here
Planowanie podróży pociągiem przy pomocy Google Maps? Od wczoraj – jak najbardziej Aplikacje 

Planowanie podróży pociągiem przy pomocy Google Maps? Od wczoraj – jak najbardziej

Wczoraj, na zaplanowanej z tej okazji konferencji ogłoszono rozpoczęcie współpracy pomiędzy amerykańskim gigantem – Google, a polskim przewoźnikiem PKP Intercity. Owocem czego jest pojawienie się w Mapach Google zarówno mobilnych, jak i tych desktopowych niezwykle przydatnej z punktu widzenia „podróżnika” funkcji.

PKPGoogle2

Jako fan ekosystemu wyszukiwarkowego giganta niezmiernie cieszy mnie fakt pojawiania się coraz to większej ilości usług Google w naszym kraju. Tym razem firma postanowiła uraczyć Polaków nową opcją w aplikacji Map, a dokładniej rzecz ujmując chodzi o rozbudowanie funkcji wyznaczania trasy o połączenia kolejowe.

Tak, dzięki wczoraj ogłoszonej współpracy PKP IC oraz Google możliwe stało się zaimplementowanie wyszukiwania połączeń linii: Express InterCity Premium, Express InterCity, InterCity oraz TLK (Twoje Linie Kolejowe). Oczywiście w przyszłości Mapy wzbogacą się także o trasy innych przewoźników, co skutecznie zwiększy możliwości aplikacji.

Screenshot 2015-01-21-08-33-07

Na chwilę obecną możemy mówić o obsłudze 300 różnych połączeń, 270 dworców kolejowych oraz ponad 10 tys. tras, a to dopiero początek. Patrząc na rozmach, z jakim gigant z Mountain View realizuje swoje plany, możemy być niemal pewni, że dodanie kolejnych punktów, linii czy przewoźników to kwestia czasu. Powiem nawet więcej – uważam, że w Google Maps pojawią się nawet połączenia podmiejskich prywatnych busów, choć na to przyjdzie poczekać nam nieco dłużej.

Jak już wspomniałem, jest to dopiero początek współpracy obydwu podmiotów, czego konsekwencją są pewne ubytki takie jak brak możliwości zakupu biletu, nie do końca aktualne informacje o połączeniach czy opóźnieniach na konkretnych liniach.

Screenshot 2015-01-21-08-33-21

Korzystanie z nowego rozwiązania jest za to banalnie proste i nie odbiega od  znanego wcześniej planowania podróży autem, autobusem czy nawet rowerem. Nieistotne, czy korzystamy ze smartfonowej aplikacji, czy też komputerowej wersji usługi, po wybraniu odpowiedniej ikony transportu publicznego naszym oczom ukaże się panel wyszukiwania. Po wpisaniu danych dotyczących docelowego punktu podróży – Google Maps zaproponują nam kilka możliwości. Oczywiście każdą z nich możemy sprawdzić wchodząc w szczegóły danej trasy. Następnie wystarczy już tylko podjąć decyzję o wyborze trasy i koniec.

Choć sam jestem raczej okazjonalnym klientem kolei, rozwiązanie do mnie przemawia. Przy najbliższej okazji z wielką chęcią przetestuje opisywaną funkcjonalność. 

Źródła: Flickr, Rynek-kolejowy.

 

Related posts

Leave a Comment