ps4k 750x300 1

PlayStation 4K – czy to się naprawdę dzieje?

PS4K może zadebiutować jeszcze w tym roku. Co wiadomo o „nowej” konsoli od Sony?

ps4k 750x300 1

Wydaje się, że od premiery PlayStation 4 minęła zaledwie chwila. Jednak coraz więcej serwisów potwierdza informacje o tym, że faktycznie w siedzibie Sony dzieje się coś interesującego. Pierwsze było Kotaku, potem dołączył do niego EuroGamer, a teraz powołując się na swoje źródła trzy gorsze dorzuca Wall Street Jurnal. Coś więc jest na rzeczy, choć oficjalnego potwierdzenia nie ma.

Zastanówmy się jednak, czy jest jakikolwiek sens w wypuszczaniu ulepszonej wersji konsoli, która mogłaby wyświetlać obraz w 4K? Teoretycznie tak, ale chyba tylko dla samego Sony. PlayStation 4 sprzedaje się fenomenalnie, choć liczba tytułów AAA dedykowanych tylko jej, jest zatrważająco mała. Ulepszona wersja mogłaby to zmienić, wszak lepsze podzespoły oznaczają dla developerów większe możliwości. Tylko, że wpakowanie do środka procesora z inną architekturą spowodowałoby to, że gry z „czwórki” stałby się bezużyteczne na wersji 4.5. A na to Sony pozwolić sobie już nie może. Wystarczy, że tytuły z PS3 nie są kompatybilne, chociaż tym producent zdaje się nie przejmować.

ps4k 750x300 2

PlayStation 4K może powstawać z zupełnie innych powodów. Chodzi oczywiście o VR i gogle sygnowane przez producenta. Większa moc oznaczałaby większe możliwości, które nie ograniczałyby twórców przy projektowaniu wirtualnych światów. Nie się co oszukiwać, obecna generacja konsol nie należy do tych, które wiele zmieniły na rynku. XBox One stało się centrum rozrywki, a PlayStation 4 reklamowane jest słowami „This is for the players”. To sprzęty do gier, a do VR i do tego, by w pełni je odczuwać, potrzeba jednak potwora. I takim tworem może być PS4K, skrojona specjalnie pod wirtualną rzeczywistość. Nie dziwne więc, że przepowiada się premierę konsoli jeszcze przed październikowym debiutem gogli na rynku.

Obecnie można tylko pomarzyć o tym, żeby w grach na PS4 osiągnięto 60 fpsów i rozdzielczość 4K. Już teraz niektóre tytuły mają problem ze stabilnymi 30 klatkami przy 1080p. I trudno wyobrazić sobie, by w przyszłości się to zmieniło, a cena konsoli nie podskoczyła o 200%. Ale to, że PS4K faktycznie powstaje, możemy być niemal pewni. Niestety, ale dopóki Sony samo nie zdecyduje się na ujawnienie jakichkolwiek informacji, pozostają nam tylko spekulacje.

Źródło: EuroGamer, WSJ
Fot: Sony

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...