You are here
Podróż w czasie możliwa dzięki Foursquare Aplikacje 

Podróż w czasie możliwa dzięki Foursquare

Interesuje Cię historia połączona z nowymi technologiami? W takim razie przyjrzyj się uważnie aplikacji Foursquare, bo dzięki niej przeniesiesz się w przeszłość i dowiesz się jak wyglądała Warszawa w czasach PRL-u.

Użytkownicy serwisu i aplikacji Foursquare, dzięki starym zdjęciom mogą obejrzeć Warszawę z czasów PRL-u i zaznajomić się z informacjami na temat kluczowych obiektów tamtej epoki. Na pomysł taki wpadło Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z firmą Moiseum i dla miłośników historii przygotowało ciekawy projekt o nazwie „Warszawa w PRL”.

– Cieszymy się, że dzięki zdigitalizowanym fotografiom z Narodowego Archiwum Cyfrowego wszyscy, którzy mają dostęp do internetu mogą zobaczyć, jak bardzo zmienia się nasze miasto. Te fotografie to żywa historia, która wciąga i tworzy naszą tożsamość – mówi Bartłomiej Kuczyński z NAC. – Chcemy otwierać się na różne społeczności, zarówno duże, jak i małe. Także na dość wąską grupę użytkowników Foursquare’a – dodaje Kuczyński

W bazie Foursquare znajduje się 15 obiektów, które albo już nie istnieją, albo zmieniły się na tyle, że trudno je, w tej chwili rozpoznać. Dzięki magii geolokalizacji, gdy tylko zameldujemy się w którymś miejscu z listy obiektów, możemy obejrzeć unikatowe fotografie z przeszłości i zapoznać się z ciekawostkami na ich temat.

– Wszystkie wybrane przez nas miejsca są przykładami bardzo ciekawej architektury powstałej w latach 40., 50. i 60 ubiegłego wieku – mówi Zuzanna Stańska, założycielka Moiseum, która realizowała projekt. – Stadion Dziesięciolecia i Kino Skarpa już nie istnieją i zostały zastąpione nowoczesnymi budynkami, których budowa często wzbudzała kontrowersje. Nie ma też śladu po pawilonie Chemii czy Supersamie, a DH Sezam zniknie z Warszawy lada moment. Tworząc nasz projekt, chcieliśmy zaskoczyć użytkowników Foursquare’a, pokazując im zupełnie inną rzeczywistość miasta: bez banerów reklamowych, z pięknymi neonami i przeszklonymi pawilonami – dodaje Stańska.

Wśród obiektów, które zostały nam przybliżone w aplikacji znajdziemy m.in. Stadion X-lecia, pawilony Chemii i Kino Skarpa, których próżno szukać na aktualnej mapie Warszawy, a także budowle znane i obecnemu pokoleniu, jak choćby Pałac Kultury i Nauki.

Inicjatywa wydaje się warta uwagi, nawet dla osób niezainteresowanych tak mocno historią.  Zawsze mnie ciekawiło, jak w przeszłości wyglądało dane miejsce, w którym właśnie jestem. Teraz wreszcie moja ciekawość zostanie zaspokojona. Żal tylko, że w bazie znajduje się tak mało reliktów przeszłości.

Pełną listę obiektów możecie znaleźć tutaj.

A Wy jesteście zainteresowani tym jak wcześniej wyglądała okolica, w której mieszkacie?

Zapraszamy do dyskusji, w komentarzach.

 

Related posts

Leave a Comment