[Poradnik] Chcesz więcej przestrzeni w smartfonie? Znamy sposoby

Nasze smartfony mogą pochwalić się coraz większą przestrzenią na dane. Niestety, nawet ta kiedyś się kończy, szczególnie jeśli instalujemy dziesiątki aplikacji i gier. Jak temu zaradzić? Wystarczy kilka prostych kroków…

Pamiec poradnik

Na początek wyjaśnijmy sobie jedno – ten poradnik nie jest niczym magicznym i nie przywróci MB tudzież GB, których wcześniej nie było. Podobnie nie odzyska przestrzeni, która potrzebna jest do instalacji aplikacji. Nie mniej jednak odpowiednie zagospodarowanie zasobami, pozwoli zwolnić nawet do kilku gigabajów, co w wielu przypadkach będzie zbawienne.

Usuń nieużywane programy i gry

Krok prosty, ale żeby okazał się skuteczny, musisz podejść do niego uczciwie. Usiądź przy swoim smartfonie, uruchom listę aplikacji i zastanów się, z których nie korzystasz lub uruchamiasz rzadziej niż raz na miesiąc. Ba, jestem przekonany, że znajdą się tutaj pozycję, które nie były włączane od kilkudziesięciu dni.

Jak poszukiwania? Z pewnością owocne. Teraz pozostaje usunąć zbędne pozycje z listy i cieszyć się pierwszymi oznakami wolnej przestrzeni.

Cache, czyli podręczne „śmieci”

Poza samą instalacją i danymi aplikacji, każdy program przechowuje w urządzeniu pliki podręczne. Skłamałbym mówiąc, iż są one niepotrzebne, gdyż dzięki nim apka może uruchamiać się szybciej, bez potrzeby (choćby sekundowego) dociągania potrzebnych danych. Prawda jest jednak taka, że mało kto zauważy ich nieobecność, dlatego warto rozważyć ich usunięcie.  Tak zwana zakładka „inne” w zależności od urządzenia może zawierać od kilkunastu MB do nawet kilku GB. Wystarczy ja wyczyścić.

Korzystaj z chmury i kart pamięci

Zgadza się, po co trzymać zdjęcia i filmy w pamięci urządzenia? Do tego celu nadają się zewnętrzne nośniki w postaci kart microSD. Co, jeśli nasz sprzęt nie jest wyposażony w slot na takowe? Wystarczy skorzystać z Chmury, w której to automatycznie będą lądowały wasze zdjęcia i filmy.

Co pewien czas wystarczy skorzystać z opcji usuwania zdjęć i filmów mających już kopie zapasowe (opcja dostępna w Google Drive).

Mapy offline?

Zrzucanie map do pamięci urządzenia bywa błogosławieństwem w chwili utraty połączenia z siecią. Kiedyś bodźcem były drogie pakiety internetowe, dziś rozwiązanie trwa dzięki „ubezpieczeniu” przed brakiem sygnału. Teraz zastanówmy się, jak często ta was spotyka? Rzadko? Sprawdźcie więc ile cennej przestrzeni zajmują wam pliki map i w razie potrzeby – usuńcie je.

To tylko kilka stosunkowo prostych sposobów na zwolnienie pamięci, ale w większości przypadków okażą się one satysfakcjonujące. Sprawdźcie i dajcie znać, jakie uzyskaliście efekty.

 

_______________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...