[Poradnik] Jak poprawić zasięg i jakość domowej sieci Wi-Fi

Chyba każdy z nas miał okazję doświadczyć problemów z siecią Wi-Fi. Niestabilne połączenie, lagi, spadek prędkości lub nienaturalnie słaby zasięg – wszystko to potrafi wytrącić z równowagi nawet najspokojniejszego internautę. Najzabawniejsze jest jednak to, że większości z wyżej wymienionych niedogodności możemy zaradzić w stosunkowo prosty sposób.

WiFi750x300

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym właściwie spowodowane są problemy z sieciami Wi-Fi. Otóż głównymi winowajcami są tutaj grube ściany, okna oraz domowe urządzenia elektroniczne. Naturalnie na jakość oraz moc sygnału wpływają również takie czynniki jak budowa routera, jego moc, technologia, czy zagęszczenie nadajników. Poniżej znajdziecie kilka sposób na poprawę nie do końca satysfakcjonującego działania sieci Wi-Fi. Co ciekawe, nie będziecie musieli w tym celu burzyć ścian, ani pozbywać się wspomnianych szkodników w postaci „innych” urządzeń elektronicznych.

ROUTER – UMIEŚĆ GO W DOGODNIEJSZYM MIEJSCU

Umiejscowienie nadajnika jest niezwykle istotnym elementem prawidłowej konfiguracji sieci. Co ciekawe, spora grupa użytkowników lekceważy zalecenia „sieciowców” nie przywiązując wagi do miejsca, w którym postawią „magiczną skrzynkę dającą internety”. Błąd – router umieszczony w centralnym (lub zbliżonym do centralnego) punkcie pomieszczenie zwiększy jego zasięg. Oczywiście rozmieszczenie mebli domowych może to uniemożliwiać. W takim wypadku należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – urządzenie powinno stać jak najwyżej. Wpłynie to pozytywnie na fale rozchodzącego się sygnału sieciowego.

WYMIANA ANTENY

Nie jest to co prawda darmowy sposób, ale uważany jest za jedną ze skuteczniejszych metod ujarzmiania Wi-Fi. Większość anten routerów użytkowanych w domostwach może „poszczycić się” osiągami na poziomie 2 dBi oraz dookolną emisją sygnału. O ile kierunkowość, a właściwie jej brak oznacza, iż sieć zostaje rozprowadzona równomiernie, o tyle należy pamiętać, iż dzieje się to kosztem mocy nadawczej. Dlatego też, jeśli decydujemy się na użytkowanie takowej, warto rozważyć zakup sprzętu o mocy minimum 5 dBi.

WiFi1

Naturalnie są sytuacje, w których antena kierunkowa poradzi sobie lepiej. Mam tu na myśli sytuację gdzie sprzęt np. TV jest znacznie oddalony od routera. Nie muszę wspominać, iż tutaj również liczy się moc sygnału (mniej niż w przypadku dookolnej opcji).

KANAŁY, KANAŁY I JESZCZE RAZ KANAŁY

Jeśli mieszkacie na odludziu, problem was nie dotyczy. W przypadku gęsto zaludnionego terenu nie jest już tak kolorowo. Popularyzacja sieci Wi-Fi skutkuje tym, iż prawie każdy mieszkaniec np. bloku ma swoje urządzenie emitujące sygnał. Działanie sporej liczby routerów powoduje drobne szumy, które w efekcie potrafią skutecznie zmniejszyć zasięg sieci. Można sobie z tym poradzić poprzez zmianę kanału na mniej eksploatowany.

WiFiNeptis

Czynność ta należy do stosunkowo prostych. Na początku należy sprawdzić, z jakich częstotliwości korzystają sąsiedzi (do tego celu przyda się WiFi Analizer), następnie w ustawieniach routera wybrać możliwie najmniej wykorzystywany kanał. Idealną sytuacją byłoby skonfigurowanie kanałów tak, aby były oddalone od siebie co najmniej o 3 punkty, ale w bloku wydaje się to niemożliwe.

WYMIANA ROUTERA – NIEKIEDY NIEZBĘDNA

Próbowaliście wszystkiego, a uzyskiwane wyniki dalej nie są satysfakcjonujące? Pozostaje jeszcze wymiana routera. Ta, choć kosztowana w wielu przypadkach zagwarantuje naprawdę stabilne i szybkie połączenie. Jest jednak kilka oznaczeń, na których obecność powinniście zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu:

  • Dual-band – 2,4 GHz oraz 5 GHz
  • Standard IEEE 802.11n (najnowszy)
  • Szyfrowanie WPA2 (AES) – bezpieczeństwo przede wszystkim
  • Parametry anteny (najlepiej, żeby była demontowalna)
  • QoS czy WMM – ustalenie pierwszeństwa  dla konkretnego rodzaju treści

Jak widzicie, w prosty, a w niektórych przypadkach darmowy sposób możemy poprawić pracę naszej domowej sieci Wi-Fi. Spróbujcie i podzielcie się z nami uzyskanymi rezultatami.

Źródło: Informacja prasowa Netis (opracowanie własne).

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...