Poradnik przechowywanie zdjeć z wakacji Slide

[Poradnik] Jak skutecznie zabezpieczyć zdjęcia i filmy z wakacji?

W trakcie wakacji zdarza nam się robić niezliczoną ilość zdjęć oraz filmów. Część z nich prawie natychmiast ląduje na popularnych portalach społecznościowych takich jak: „Facebook”, „Instagram” czy „YouTube”. Większość pozostaje jednak w pamięci aparatu, kamery, smartfona czy na nośnikach danych. W przypadku zagubienia urządzenia musimy się pogodzić z tym, że bezpowrotnie straciliśmy wspomnienia uwiecznione na cyfrowej „kliszy”. Czy i jak możemy się ustrzec przed bolesną utratą cennych dla nas danych?

Poradnik przechowywanie zdjeć z wakacji Slide

Wyruszając na wakacyjny urlop ciężko przewidzieć, co może nam się przytrafić. Kąpiel aparatu w basenie, zalanie napojem, przypadkowe usunięcie zdjęcia/filmu podczas przeglądania plików, kradzież, pożar, przegrzanie urządzenia, klęski naturalne – to wszystko sprawia, że możemy stracić wszystko, co chcieliśmy zachować. Istotną rzeczą przed wyjazdem jest zatem zadbanie o to, abyśmy nie przekonali się na własnej skórze, jak bolesna jest utrata cennych danych, których być może już nigdy nie uda się odzyskać. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją rozwiązania technologiczne, które umożliwiają tworzenie kopii zapasowych z dala od domu.

Bezprzewodowe dyski zewnętrzne

Zewnętrzne dyski twarde to jeden z najpowszechniejszych środków na magazynowanie kopii zapasowych. Aktualnie mamy do dyspozycji całą gamę produktów bezprzewodowych – tak dysków twardych (HDD), jak i półprzewodnikowych (SSD). Działają one na zasadzie hotspotów WiFi, do których jesteśmy w stanie podpiąć wiele urządzeń jednocześnie. W taki oto sposób uda nam się łatwo i przyjemnie zapiszemy na nich zdjęcia/filmy z telefonu, tabletu itd. czy przeniesiemy je pomiędzy urządzeniami niebędącymi ze sobą fizycznie połączonymi. W niektórych bezprzewodowych dysków, w tym min. marki „Toshiba”, znajdziemy gniazdo kart SD, które umożliwi nam nieskomplikowany backup plików z aparatów fotograficznych i kamer. Większość z nowych bezprzewodowych dysków zewnętrznych cechuje się: małymi gabarytami, dużą pojemnością oraz potrzebą ładowania jedynie co 8 godzin.

Poradnik przechowywanie zdjeć z wakacji Screen 1

Karty MicroSD

Dla osób, które nie przepadają za dodatkowymi rzeczami w walizce doskonałym rozwiązaniem może być karta microSD – centymetr kwadratowy i kilka gramów z pojemnością do 128 GB łatwo włożyć do telefonu lub tabletu. Taka pojemność w zupełności nam wystarczy do zapisania na niej aż 73,200 zdjęć lub 16,000 minut materiału wideo. Takie karty z reguły są odporne na prześwietlanie bagażu na lotnisku bądź zamoczenie.

Przenośne zewnętrzne dyski twarde

Zewnętrzny dysk twardy to najbardziej ekonomiczna forma przechowywania dużych ilości danych. Wraz z postępem technologicznym dyski te stały się łatwe w transporcie i użyteczne w podróży. Z prędkością odczytu i zapisu do 150 MB na sekundę oraz pojemnością zwiększoną nawet do 4 terabajtów stanowią one interesującą alternatywę dla bezprzewodowych dysków zewnętrznych czy kart microSD.

Chmura

Metodą na magazynowanie kopii zapasowych, która z każdym dniem zyskuje na popularności, jest chmura. Decydując się na przechowywanie danych w chmurze, mamy pewność, że nawet w przypadku utraty fizycznego sprzętu typu telefon, tablet, czy laptop wciąż będziemy mieli do nich dostęp, posługując się jedynie loginem i hasłem. Popularne usługi takie jak: „SkyDrive”, „Dropbox”, „PogoPlug”, „Google Drive”, „Microsoft OneDrive”
oraz „iCloud” umożliwiają automatyczną synchronizację i tworzenie kopii zapasowej. Na przykład, kiedy zrobimy zdjęcie, natychmiast trafi ono do chmury.

Poradnik przechowywanie zdjeć z wakacji Screen

Rozwiązanie to ma niestety jeden poważny mankament – by korzystać z niego potrzebne jest szybkie i niezawodne łącze internetowe. A podczas podróży bywa z tym różnie. Trzeba również liczyć się z kosztami transmisji danych.

Czy istnieje rozwiązanie idealne?

Jak możemy się dowiedzieć z tego tekstu, nie ma jednego, idealnego dla wszystkich rozwiązania. Najlepiej zatem korzystać z więcej niż jednej opcji backupu, by zabezpieczyć zdjęcia i filmy zrobione podczas wakacji. Wielu producentów pamięci do swoich produktów dodaje miejsce w chmurze. Na przykład osoby, które zdecydują się na zakup wybranych dysków „Toshiba”, zyskują dodatkowo 10 GB („Toshiba” współpracuje z „PogoPlug”) i zdalny dostęp do prywatnego twardego dysku.

Zadbanie o odpowiednią ilość miejsca na zdjęcia i filmy z wakacji oraz ich zabezpieczenie jest dziś niemal równie ważne, jak zaplanowanie szczegółów podróży. Poświęcenie paru minut dziennie na stworzenie kopii danych pozwoli nie tylko je zabezpieczyć, ale również zwolni miejsce na kolejne materiały.

Źródło: Toshiba, Pexels.com, Play.google.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...