Poradnik Usuwanie danych Slide

[Poradnik] Secure Erase – skuteczne narzędzie do usuwania danych?

Istotną kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych, jest zadbanie o to, aby te nie dostały się w niepowołane ręce. Takie niebezpieczeństwo czyha na nas, kiedy chcemy sprzedać nasz stary komputer, bądź oddajemy go do punktu zbiórki elektroodpadów. W takich przypadkach zwykłe sformatowanie dysku może nie wystarczyć do pełnego wykasowania prywatnych danych pokroju: zdjęć oraz filmów czy haseł do portali społecznościowych i kont bankowych.

Poradnik Usuwanie danych Slide

Na ten moment już nie tylko wielkie korporacje dbają o skuteczne usuwanie danych, a coraz większa liczba przysłowiowych Kowalskich interesuje się tym, co dzieje się z ich plikami po sprzedaży komputera bądź samego dysku czy oddaniu popsutego sprzętu do serwisu. Bezpowrotne kasowanie zawartości dysku to najbardziej skuteczna metoda na ochronę przed przedostaniem się poufnych informacji w niepowołane ręce. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, iż w zasadzie żaden znany nam dziś sposób nie gwarantuje 100-procentowej skuteczności. W niektórych przypadkach dane można odzyskać w zaledwie kilka minut za pomocą darmowego oprogramowania, w innych potrzebna będzie długa (i droga) praca specjalistów.

Programowo lub fizycznie

Przy kasowaniu danych z dysków HDD stosuje się metody programowe oraz sprzętowe. Do tych pierwszych zaliczamy wszelkie narzędzia, które najpierw usuwają zawartość dysku, a potem nadpisują wielokrotnie (nawet do 35 razy) losowo generowanymi wartościami. Dostępne darmowe i płatne aplikacje różnią się między sobą maksymalną liczbą nadpisania i wykorzystanymi algorytmami, których jest ponad 20. Najpopularniejszymi z nich są: „Eraser”, „Darik’s Boot And Nuke”, „Roadkil’s Disk Wipe”. W praktyce programy tego typu oferują wysoką skuteczność, jednak profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych mogą w niektórych przypadkach odczytać usunięte pliki.

Poradnik Usuwanie danych screen 1

Inną metodą jest sprzętowe kasowanie informacji, które polega na fizycznym zniszczeniu nośnika i znajdujących się na nim plików. Jak można łatwo zgadnąć, po takiej operacji dysk nie nadaje się do dalszego użytku. Specjalistyczne laboratoria otwierają hermetyczną obudowę dysku i niszczą talerze magnetyczne. Wykorzystuje się do tego narzędzia mechaniczne, substancje chemiczne, materiały wybuchowe, radioaktywne lub obróbkę termiczną. Ze względu na duży poziom skomplikowania oraz wysoką cenę, z takich usług korzystają jedynie duże korporacje oraz agencje rządowe, które muszą zapewniać najwyższe bezpieczeństwo swoich danych.

Skuteczne usuwanie danych z SSD

Dyski półprzewodnikowe są coraz bardziej popularne nie tylko w laptopach, ale także w komputerach stacjonarnych. Jak się okazuje, bezpieczne kasowanie zapisanych na nich informacji za pomocą wymienionych wcześniej metod jest trudniejsze. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest całkiem inna konstrukcja dnapędu. Sprzętowe metody kasowania danych zachowują swoją wysoką skuteczność, ale co mają zrobić ci użytkownicy, którzy chcą aby ich dysk nadal działał?

Poradnik Usuwanie danych screen 2

Z pomocą przychodzi „Secure Erase” – czyli zestaw specjalnych instrukcji, umieszczony w oprogramowaniu dysku przez producentów. Służy on do całkowitego usuwania zawartości dysku w taki sposób, aby nie była ona możliwa do odzyskania za pomocą popularnych metod. Do przeprowadzenia tego procesu można wykorzystać oprogramowanie dostarczone wraz z dyskiem lub niezależne aplikacje – „HDDErase” oraz „Parted Magic”.

Jak działa Secure Erase?

Programy do kasowania danych usuwają wszystkie pliki oraz nadpisują przestrzeń dyskową, dostępną dla użytkownika. W przypadku dysków SSD oznacza to, że pewna część dysku zostaje „nietknięta” – są to tzw. serwisowe bloki danych: zapasowe, systemowe i zużyte. Informacje pozostawione w tych blokach mogą posłużyć do odtworzenia całej zawartości dysku. „Secure Erase” przeprowadza procedurę kasowania na poziomie sprzętowym, co oznacza, że usuwane są dane ze wszystkich bloków, w tym bloków serwisowych. Kontroler dysku po usunięciu danych, oznacza wszystkie bloki jako puste (uwalnia zgromadzone w nich ładunki elektryczne).

Poradnik Usuwanie Danych Plextor screen

Ciekawostką jest fakt, iż proces ten ma również interesujący efekt uboczny – przywraca pierwotną wydajność dysku SSD. Spadek wydajności napędów półprzewodnikowych następuje z czasem i jest spowodowany przepełnieniem bloków z komórkami pamięci. Wymazanie danych z dysku resetuje zawartość bloków i niejako przywraca go do ustawień fabrycznych. Dlatego z „Secure Erase” można skorzystać również w sytuacji, gdy zauważymy widoczny spadek wydajności naszego dysku SSD.

Bezpiecznie czy nie?

Teoretycznie trzykrotne nadpisanie usuniętych danych losowymi wartościami powinno uniemożliwić ich odtworzenie. Jednak w praktyce często okazuje się, iż profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, bez najmniejszych problemów radzą sobie z fizycznie zniszczonymi nośnikami. Należy tu jednak zaznaczyć, że jest to jednak bardzo droga zabawa. Biorąc pod uwagę potrzeby typowego użytkownika, który chce chronić swoje prywatne dane, wykorzystanie programów do kasowania powinno okazać się wystarczające.

Źródło: Plextor, YouTube.com, Lifehacker.com.au, Popularmechanics.com

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...