Swype

Pożegnajmy klawiaturę Swype, której zawdzięczamy więcej, niż nam się wydaje

Klawiaturę Swype od firmy Naunce możemy nazwać jednym z najistotniejszych rozwiązań programowych dla smartfonów. To właśnie dzięki niej dziś możemy pisać na smartfonie za pomocą gestów. Technologia została podpatrzona i wdrożona nawet do klawiatury preinstalowanej w smartfonach z Androidem, o licznych modyfikacjach nie wspominając. Niestety, właściciel Swype poinformował o zaprzestaniu prac nad rozwojem klawiatury i usunięciu aplikacji z Google Play oraz Apple AppStore.

Swype

Swype pamiętam jeszcze z czasów Symbiana, którego wprost uwielbiałem. System instalowany na smartfonach Nokii pozwalał na naprawdę wiele i nie ukrywam, że to właśnie jemu zawdzięczam moje zamiłowanie do rynku mobile. Czas płynął, rozwiązanie zaś ewoluowało, dostosowując się do nowych platform. Dziś, klawiatura dostępna jest nawet dla iOS, o Androidzie nie wspominając. Niestety, konkurencja, której udało się wchłonąć rozwiązanie do swoich produktów, cieszy się większą popularnością, przez co firma Naunce postanowiła zaprzestać rozwoju Swype. Mało tego — aplikacja zniknie niebawem ze sklepów Apple AppStore oraz Google Play.

Czym jest Swype?

Większości naszych czytelników nie muszę tego tłumaczyć. To protoplasta dzisiejszych rozwiązań pozwalających na wpisywanie tekstu na klawiaturze ekranowej przy pomocy gestów. Słowa wpisuje się tutaj poprzez przeciągnięcia po wyświetlanych literach. Technologia działa diabelnie szybko i jest o niebo skuteczniejsza od konkurencyjnych rozwiązań. Może właśnie dlatego, pomysły znane ze Swype wykorzystano niemal we wszystkich klawiaturach ekranowych dostępnych u konkurencji. Wyjątkiem jest narzędzie wbudowane w iOS, które pozbawione jest możliwości pisania gestami.

Skoro wiecie już, czym jest Swype, macie obraz i pogląd na to, jak istotne dla rozwoju “mobilnego” pisania miała wspomniana aplikacja. To właśnie jej twórcom zawdzięczamy jedną z najpopularniejszych metod wprowadzania tekstu na urządzenia mobilne. Owszem — wielu mniejszych graczy próbowało już stworzyć nieco wymyślniejsze sposoby na wklepywanie literek, jednak efekt był mizerny. Swype, a w zasadzie jemu podobne klawiatury trzymały swoją pozycję niezwykle mocno.

To koniec Swype

Komunikat o zaprzestaniu prac nad Swype pojawił się na stronie nauncemobility już na początku miesiąca, jednak przeszedł bez echa. Dopiero “rozdmuchanie” sprawy przez użytkownika serwisu Reddit, który otrzymał odpowiedź na problemy dotyczące błędnego działania klawiatury na smartfonie Google Pixel, rozwiało wszelkie wątpliwości. Stanowisko twórców Swype’a wygląda następująco:

However, we are sad to announce that Swype+Dragon for Android has faced end of development. Here is a statement from Swype Product Team:

Nuance will no longer be updating the Swype+Dragon keyboard for Android. We’re sorry to leave the direct-to-consumer keyboard business, but this change is necessary to allow us to concentrate on developing our AI solutions for sale directly to businesses.

We hope you enjoyed using Swype, we sure enjoyed working with the Swype community.

To, że firma zaprzestanie rozwoju aplikacji i usunie ją ze sklepów, osobiście mnie smuci. Niemniej, będę bacznie obserwować poczynania twórców, którzy zamierzają skupić się teraz na sektorze biznesowym i badaniach nad sztuczną inteligencją.

Źródło: Naunce

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....