Premiera GTA 5 na konsole już za nami!

Dzięki akcji licznej sieci sklepów związanej z nocną premierą Grand Theft Auto 5, części graczy ma już za sobą kilka godzin spędzonych z tym tytułem. Spróbujemy zatem krótko podsumować debiut rynkowy najnowszej produkcji Rockstar Games.

GTA 5 do kupienia przed premierą

Jakże zdziwieni musieli być twórcy, gdy dowiedzieli się, że w brytyjskim oddziale Amazona oraz hiszpańskim Carrefourze ich produkt można było nabyć przed 17 września, czyli oficjalną datą premiery gry. Szczęściarze z Grand Theft Auto 5 mogli się zapoznać już w sobotę.

Rockstar Games poważnie podszedł do zaistniałej sytuacji i rozpoczął dochodzenie w tej sprawie. Studio systematycznie kasowało wszelkie materiały, które pojawiały się na popularnych serwisach wideo, tj.: Twitch czy YouTube. Takie zachowanie „Gwiazd Rocka” nie powinno nikogo dziwić. W końcu prace nad produkcją trwały 5 lat, a budżet wyniósł aż 266 milionów dolarów.

Świat wydał werdykt…

Zachodni recenzenci zdążyli już wydać swoje opinie.  Jak można było przewidywać recenzje w większości są pozytywne, a spora grupa dziennikarzy zdecydowała się przyznać produkcji najwyższe noty. Wśród elementów, które zachwyciły recenzentów są: ogromny świat zawierający niewiarygodną ilość detali, konstrukcję misji, poprawiony model jazdy w porównaniu do wcześniejszych wersji, zróżnicowaną ścieżkę dźwiękową itd. Największym mankamentem tej części jest z kolei fabuła, która nie wykorzystała potencjału drzemiącego w prowadzeniu trzech różnych protagonistów.

  • IGN 10/10,
  • GameSpot 9/10,
  • Eurogamer 9/10,
  • Joystiq 4.5/5,
  • Game Informer 9.75/10.

Dzięki uprzejmości witryny Eurogamer, możemy już teraz przekonać się jak wyglądają ulice Los Santos z perspektywy auta oraz śmigłowca, którymi dane nam jest pokierować. Blisko 20 minutowy materiał pozbawiony jest jakichkolwiek spojlerów, więc nie musicie obawiać się tego, że oglądając zapis rozgrywki popsujecie sobie przyjemność z gry:

http://www.youtube.com/watch?v=tLrv-T4v__4

http://www.youtube.com/watch?v=uKd0Pu7tQEU

Świat gry z perspektywy dwóch konsol

PS3

 Xbox 360

Jeden z użytkowników serwisu Reddit miał okazję zagrać w GTA 5 zarówno na konsoli Microsoftu, jak i Sony. Zdecydował się na porównanie grafiki na PS3 i Xbox 360. Udało mu się wychwycić bardziej szczegółową roślinność oraz niektóre cienie na sprzęcie giganta z Redmond. Z kolej japońska konsola zdecydowanie lepiej poradziła sobie z rysowaniem tekstur. Pozostaje tylko czekać na to kiedy gra ukaże się na konsolach nowej generacji oraz komputerach osobistych. Można się spodziewać, że dopiero wtedy rozwinie skrzydła.

 Więcej obrazków do porównania znajdziecie tutaj.

Kłopoty z instalacją

Aby cieszyć się grą należy zainstalować pierwszą płytę na dysku swojego Xboxa. Przeznaczyć musimy na, to 8GB przestrzeni dyskowej. Jednak gdy zechcemy zainstalować zawartość drugiego krążka, mogą pojawić się pewne problemy z teksturami, o czym zdążył już powiadomić graczy Rockstar.

Ku przestrodze warto zapoznać się z filmikiem przygotowanym przez serwis Eurogamer:

http://www.youtube.com/watch?v=v0gPB0gdoOM

W internecie znaleźć już jednak można sposób, jak obejść, te niemiłe dla oka problemy z grafiką. Na rozwiązanie wpadli specjaliści z Digital Foundry. Wystarczy zainstalować drugą płytkę na podłączonej do konsoli pamięci USB. Trzeba poświecić na taki zabieg, gwizdek o pojemności przekraczającej 8GB, ponieważ każda z płyt do instalacji potrzebuje 7,7GB przestrzeni na dane. Poniżej zapoznać się możecie z rezultatami, takiego rozwiązania:

http://www.youtube.com/watch?v=YWNLTE38O1k

 Wersja na PC w drodze?

Jak dotąd GTA zapowiedziane zostało wyłącznie na konsole. Jednak wydanie flagowego tytułu studia Rockstar, wyłącznie na konsole byłoby nieporozumieniem. Tym bardziej, że wcześniejsze części, prędzej czy później i tak trafiały na komputery osobiste. Krążą plotki, że podobnie będzie w przypadku „piątki”. Za dowód, tej teorii posłużyć może wzmianka znaleziona w kodzie konsolowej edycji. Na wszelki wypadek społeczność graczy zorganizowała petycję, mając nadzieję na szybsze wydanie wersji „okienkowej”. W chwili, gdy piszę, tego newsa udało się pod petycją uzbierać 430 tysięcy podpisów. Obok takich liczb dział finansowy „Gwiazd Rocka” nie może przejść obojętnie.

A gdyby GTA nie ujrzało światła dziennego?

Serię Gran Theft Auto doceniły rzesze graczy. Co do najlepszej i najgorszej części opinie krążą różne, jednak wszyscy jednogłośnie stwierdzą, że tytuł stał się ważną pozycją na kartach growej historii. Istniało jednak duże prawdopodobieństwo, że tytuł mógł się w ogóle nie ukazać, jak twierdzi jeden z twórców „jedynki”, pracownik nieistniejącego już dziś studia DMA Design – Gary Penn: „Od samego początku wyglądała mizernie i pod koniec produkcji też wyglądała mizernie. Była niestabilna, a kod był bałaganem na początku i na końcu dalej była niestabilna i niegrywalna. Koncepcja rozgrywki ciągle się zmieniała, przez cztery lata. W każdym momencie gra mogła być anulowana.”

Ostatecznie projekt jednak został ukończony i dziś możemy pochwalić autorów za stworzenie jednej z najbardziej rozbudowanych produkcji w dziejach gier.

Jeśli osobiście chcesz się, o tym przekonać zapraszamy do naszego sklepu.

 

One Comment

Dodaj komentarz

1245 More posts in Gry category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...