You are here
Problemy z grami na Windows 10 – przez zabezpieczenia News 

Problemy z grami na Windows 10 – przez zabezpieczenia

Pojawiła się właśnie pierwsza, naprawdę duża przeszkoda w ambitnym planie Microsoftu zawojowania rynku systemów operacyjnych Windowsem 10 – wielu z ulubionych gier bowiem nie będziemy na nim w stanie „odpalić”.

Zdarza wam się czasem powrócić do pełnych świateł miast z GTA 3 i GTA 4 (łącznie z dodatkami), do chorych a zarazem oczarowujących przestrzeni Bioshock 1 i 2, do najeżonej niebezpieczeństwami dżungli z Far Cry 2, bajkowych i wciągających krain z Fable 3, podniebnych, urzekających przestworzy z Crimson Skies? Jeśli tak, po przerzuceniu się na dziesiątą edycję słynnych „okienek” będziecie mogli o tym zapomnieć, o ile wasze kopie tych gier zapisane są na płytach CD (problem nie dotyczy wersji pochodzących z takich serwisów jak GOG – w tego typu edycjach nie występują owe kłopotliwe zabezpieczenia), ten bowiem nośnik w czasach swej ogromnej, choć lekko już przygasającej popularności (sprzed epoki Steam’a i jemu podobnych usług) bardzo często posiadał zabezpieczenia typu DRM, takie jak  SafeDisc i SecuROM (w tym drugim wypadku, zależnie od wersji aplikacji, jest pewna szansa, że grę uda się jednak odpalić).

Windows 10, jak oficjalnie przyznał  Boris Schneider-Johne z Microsoftu w wywiadzie dla Rocket Beans TV, nie będzie pozwalał na uruchomienie takich płyt, właśnie ze względu na owe zabezpieczenia. Jako powód został podany fakt, że tego typu programy są zwykle głęboko zaszyte w systemie i mogą stanowić lukę, którą można wykorzystać dla zawirusowania danego „blaszaka”. Faktem jest, że SafeDisc i SecuROM są używane coraz rzadziej, pierwszy z nich w ogóle od kilku lat nie jest już rozwijany, jednak niemożność zagrania we własne oryginalne przecież wersje wielu kultowych tytułów może poważnie zniechęcić do „dziesiątki” wielu użytkowników.

Źródło : Rock Paper Shotgun.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Related posts

Leave a Comment