Adobe

Przerabiasz zdjęcia? Adobe wykryje to dzięki SI

Adobe to producent znany z tworzenia oprogramowania dla profesjonalistów, z grona którego najbardziej rozpoznawalnym softem jest Photoshop. To za jego pomocą użytkownicy modyfikują grafikę. Problem w tym, że “modyfikacje” stosowane są również w złych celach, na przykład w Fake Newsach pojawiających się w sieci. Amerykańskie przedsiębiorstwo zamierza walczyć ze zjawiskiem, udostępniając proste w użyciu narzędzie do weryfikacji manipulacji grafiką.

Adobe

Fabrykowanie zdjęć wykorzystywane przy manipulowaniu opinią publiczną jest dziś niestety częste. O ile graficy oraz osoby zaznajomione z programami graficznymi bez większego trudu rozpoznają przerobioną grafikę, z której usunięto elementy lub je dodano, o tyle już przeciętny internauta nie jest w stanie tejże czynności dokonać. Cóż więc począć? Odpowiedzią mogą być tworzone właśnie narzędzia od Adobe, które przy pomocy sztucznej inteligencji zweryfikują “oryginalność” fotografii lub grafiki.

Sztuczna inteligencja w służbie Adobe

Producent oprogramowania dla profesjonalistów pracuje obecnie nad wykorzystaniem uczenia maszynowego i sieci neuronowych do wykrywania modyfikacji na zdjęciach. Wszystko opiera się o minimalne szumy w odcieniach prezentowanych na zdjęciach, które pozwalają na odkrycie retuszu lub innej manipulacji grafiką. Oczywiście, za pomocą rozwiązania będzie można sprawdzić nie tylko stopień edycji zdjęcia, ale także to, czy zostało ono skompresowane.

Choć na ten moment nie wiemy jeszcze, czy narzędzie Adobe trafi do użytkowników indywidualnych, sam fakt prowadzenia nad nim prac, powinien cieszyć. Rozwiązanie ma szansę zautomatyzować proces wykrywania modyfikacji zdjęć, które służą “złym celom”. Co ważne — do obsługi ficzera nie będzie konieczne ogromna wiedza.

Więcej o narzędziu możecie przeczytać TUTAJ. Monitory do obsługi grafiki znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Adobe

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...