punkty karne

Święta za pasem. Sprawdź punkty karne przez internet

Każdemu z nas zdarzają się małe grzeszki na drodze, lecz nie każdy otrzymuje z tego tytułu mandat karny. Dla “pechowców”, którzy zostali kilkukrotnie ukarani za wykroczenia drogowe, sprawdzenie punktów karnych przed dłuższym wyjazdem może okazać się wyjątkowo ważne. Nikt nie chciałby, aby spotkanie z drogówką zakończyło się zatrzymaniem prawa jazdy. Na szczęście punkty karne możemy sprawdzić przez internet. Jak to zrobić?

punkty karne

Na witrynie Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się wpis, będący w istocie instrukcją, tłumaczącą, jak dokonać czynności wspomnianej w tytule. Muszę jednak ostrzec was, że dane pozyskane z serwisu Obywatel.gov nie stanowią dokumentu urzędowego. Oznacza to, że liczba punktów karnych podana przez serwis ma charakter jedynie informacyjny. Przejdźmy do szczegółów.

Długa trasa a punkty karne

Przed nami Święta Wielkanocne, w okolicy których co roku notuje się wzmożony ruch na drogach publicznych. Wzrasta również liczba zdarzeń drogowych oraz związanych z nią partoli drogówki. W takich warunkach wyjątkowo łatwo o przypadkowe popełnienie wykroczenia. Powiedzmy sobie jasno — Policjanci “budujący” statystyki wyników mogą podchodzić do kwestii przestrzegania kodeksu drogowego zbyt restrykcyjnie. Otrzymanie mandatu w tym okresie nie jest więc zadaniem trudnym. Łatwo za to stracić uprawnienia, zwłaszcza jeśli na naszym koncie widnieją już jakieś punkty karne.

punkty karne

W związku z powyższym warto sprawdzić liczbę punktów przed świątecznymi wojażami. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić serwis Obytalel.gov i wybrać funkcję “Sprawdź swoje punkty karne”. Do realizacji procesu niezbędne jest posiadanie tak zwanego profilu zaufanego. Bez niego nie będziemy w stanie kontrolować swoich punktów karnych w internecie.

“Wydruk” można dodatkowo pobrać w formacie PDF. Dane aktualizowane są raz dziennie, dlatego punkty otrzymane w danym dniu mogą nie być jeszcze widoczne w systemie. Jeśli natomiast zależy wam na urzędowym potwierdzeniu wspomnianych danych, konieczne będzie udanie się na dowolną komendę Policji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...