[Recenzja] Super Mario RPG

Co zrobić, żeby przekonać gracza, którego ulubionym gatunkiem są platformówki, do zagrania w RPGa? Jak się okazuje, wystarczy odrobinę zmienić konwencję, dodać nieco bardziej rozbudowaną historię i zlecić to wszystko Square.

Super Mario RPG po raz pierwszy ukazało się w roku 1996. Jeśli weźmiemy pod uwagę cykl życia konsoli, na której można było zagrać w tę grę, czyli SNESa, to SMRPG wyszło tuż przed jego końcem, a i tak stało się pozycją kultową. Nintendo przed wejściem w erę 3D aktywnie planowało rozwój wszystkich swoich marek, stawiając przede wszystkim na ikonę firmy – Mario. Jednak kilka dwuwymiarowych odsłon przygód hydraulika pozostawiło gatunek platformówek 2D niemal wyeksploatowany, a samo Big N potrzebowało zmiany. Tak nawiązała się współpraca między Nintendo a Squaresoftem, której efektem jest Super Mario RPG.

Nie bądźcie jednak przekonani, że Super Mario RPG to typowy turowy RPG. Po części, oczywiście, że tak, ale jeśli graliście w nowsze odsłony RPGów z braćmi Mario w roli głównej, to możecie czuć się jak w domu, bowiem wszystkie elementy rozgrywki z nowszych gier, taki jak Super Star Saga czy Super Paper Mario narodziły się właśnie w Super Mario RPG.

Przygotowując RPGa dla fanów gier z Mario, Square i Nintendo pragnęły zostawić jak najwięcej charakterystycznych dla wąsatego hydraulika elementów – zbieractwo, sekcje platformowe czy samo poruszanie się po mapie świata, przypomina bardzo tradycyjne gry z naszym bohaterem. To miało zachęcić graczy, którzy przede wszystkim kojarzyli postaci z gier Nintendo do sięgnięcia po nowy rodzaj rozgrywki.

http://www.youtube.com/watch?v=1L_fekcNp9A

I trzeba przyznać, że zostało to osiągnięte w doskonały sposób – gra idealnie miesza elementy platformowe z eRPeGowymi, angażując grającego na różne sposoby. Do tego dochodzi fabuła, która pokazuje, że da się zaczerpnąć proste elementy historii z tradycyjnych gier z Mario, nieco je rozbudować i podać w przyjemnej formie.

W Super Mario RPG mierzymy się z gangiem Smithy, który przejmuje kontrolę nad Królestwem muchomorów. W naszej drużynie znajdziemy między innymi tytułowego bohatera, królewnę Peach czy samego Bowsera, a ponadto dochodzą nowe postaci, takie jak ulubieniec fanów gry, Geno.
Walka jest zgrabnym połączeniem elementów turowych ze zręcznościowymi, pokazując, że da się wprowadzić nieco świeżości do skostniałego systemu i przypominając niekiedy takie klasyki jak Chrono Trigger.

Podsumowując – Super Mario RPG to doskonała gra, a jeśli kochacie klasyki z ery SNESa to dla was wymarzony tytuł. Oprawa gry zestarzała się nieco, ale niech wam to nie przeszkodzi, ponieważ w tytułach retro zawsze można się tego spodziewać. Grafika była realizowana w stylu prerenderowanych sprite’ów 3D, ale w ujęciu izometrycznym, przez co odstaje odrobinę od klasyków tego stylu pokroju Donkey Kong, ale jest przyjemna i bardzo ładnie animowana.

Z czystym sumieniem mogę polecić grę fanom RPGów, osobom, które gustują w grach z lat 90 oraz każdemu, kto chciałby zobaczyć jak wygląda historia Nintendo i skąd czerpały takie tytuły jak Paper Mario czy Mario&Luigi.

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

Dodaj komentarz

1245 More posts in Gry category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...