Ustawa Antyterrorystyczna

Koniec anonimowości – obowiązek rejestracji kart Sim

Wraz z tzw. ustawą antyterrorystyczną, w życie wchodzą też osobne regulacje dotyczące komórkowych ofert Prepaid. Wiecie, co to oznacza?

Ustawa Antyterrorystyczna

Dotychczas chcąc kupić starter z kartą na zasadach przedpłaty, wystarczyło udać się do kiosku, salonu wybranego operatora, a nawet sklepu internetowego. Kto mógł nabyć kartę? Każdy, nawet dziecko, gdyż nie podległo to żadnym regulacjom prawnym. Niestety – rozwiązanie te upodobali sobie nie tylko ceniący prywatność użytkownicy, ale także przestępcy, przez co prawo dotyczące zakupu Sim w ofertach Prepaid ulega zmianie.

Ustawa antyterrorystyczna

Wspomniana regulacja prawna odnosi się do wielu elementów Państwa. Dotknie ona zarówno organizatorów eventów, dostawców internetu, instytucję, jak i służby publiczne. Nas jednak interesuje kwestia kart Sim. Otóż w myśl nowej ustawy – ich rejestracja będzie obowiązkowa. Właściwie nie będzie można nawet kupić karty bez wylegitymowania się dowodem tożsamości. W teorii ma to zapobiegać anonimowości, którą wykorzystują osoby wchodzące w konflikt z prawem. Ma to sens, ale tracą na tym wszyscy.

Kto straci? Na pewno nie przestępcy

Wspomniani jegomoście w „kominiarkach”, nie licząc trudniących się pospolitymi przestępcami, nie będą z powodu nowej ustawy płakać. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi, zautoryzują wykorzystywane przez siebie karty Sim, a w razie konieczności wykorzystają do ich zakupu podstawione osoby. Spospobów na obejście bzdurnej regulacji jest multum. Niestety – żadna z nich nie będzie do końca legalna. Tworzy się więc dość zabawna sytuacja, gdyż prawo, zamiast godzić w przestępców, utrudni życie obywatelom, choć nie tylko nim. Przypomniana mi to kwestię posiadania broni palnej przez cywilów. Teoretycznie trudne zdobycie licencji wyklucza możliwość zakupu „pistoletów” przez gangsterów. W praktyce tym nawet przez myśl nie przejdzie staranie się o takowy dokument. Kto traci? Przeciętny Kowalski.

Wróćmy do kart Sim. Stracą obywatele, którzy będą musieli decydować się na podpisywanie warunków umowy (użytkowania numeru). Stracą także operatorzy, których statystyki poszybują w dół. Zastanawiająca jest też kwestia turystów, którzy niejednokrotnie kupują startery, gdyż oferty roamingowe są niebotycznie drogie.

Ustawa Antyterrorystyczna

Jak widać – ustawa utrudni życie wszystkim, ale nie osobom, przed którymi ma nas bronić.

Co z obecnymi posiadaczami „anonimowych” numerów?

Ci mają czas na rejestrację swoich kart do 2 stycznia przyszłego roku. Po tym okresie numery przestaną być aktywne. Podejrzewam, że to wystarczający „bat”, który skłoni użytkowników do darmowej rejestracji. Wątpię w to, że ktoś chce ot tak stracić posiadany (nawet kilkanaście lat) numer, który zapamiętało już większość rodziny i znajomych.

Poza wspomnianym „batem”, o przekonanie użytkowników do rejestracji starterów zabiegają również operatorzy, którzy przygotowali dla wspomnianej grupy klientów – bonusy. Dla przykładu – Orange za dopełnienie formalności przeleje na „konto” usera 10 GB pakiet internetowy oraz 1000 darmowych minut. Jak mniemam, zachęci to sporą grupę klientów.

Czy prepaid jeszcze się opłaca?

Obecne na rynku oferty abonamentowe, dosłownie „zjadają” te dostępne dla posiadaczy kart przedpłaconych, dlatego też sensownym wydaje się przejście na comiesięczne zobowiązanie. Patrząc na to, że karty prepaid stracą jedną z największych zalet – operatorzy mogą przestać pokładać w nich nadzieję, jednocześnie „wymuszając” na klientach podpisanie lojalek. To lekko przeraża, ale jest to wizja, jak najbardziej realna.

Sam od wielu lat korzystam z abonamentu, który uważam za zwyczajnie wygodny. Nie zastanawiam się ile zostało mi minut, SMS-ów czy kiedy kończy mi się ważność konta. Co miesiąc przelewam operatorowi ustaloną wcześniej kwotę i przez 30 następnych dni zwyczajnie z tego korzystam. Brak anonimowości? Jeśli myśleliście, że typowe użytkowanie przedpłaconych kart dawało wam takową, jesteście w błędzie. Owszem, jeśli korzystaliście z niej przez kilkanaście minut nie wykonując połączeń do bliskich, namierzyć was będzie ciężko, ale wszyscy wiemy, że nie tak użytkowano prepaid.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...