Rocznicowy iPhone

Rocznicowy iPhone 8 bez przycisku home — Apple postawi na gesty

Rocznicowy iPhone będzie pozbawiony fizycznego przycisku home, co jest już w zasadzie pewniakiem. Nie mniej, tajemnicą pozostaje to, jak Apple zamierza rozwiązać kwestię obsługi telefonu, w którym zabrakłoby tego charakterystycznego dla Sadowników elementu. Na szczęście w sieci pojawiło się bardzo racjonalne i prawdopodobne wyjaśnienie tego stanu rzeczy.

Rocznicowy iPhone

Premiera iPhone’a 8, iPhone’a X, iPhone’a Pro lub jak tam Apple zamierza nazwać rocznicową edycję tegoż kultowego smartfona, odbędzie się już 12 września. Jest to niemal pewny termin, w którym poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania związane z rzeczonym sprzętem. Nie oznacza to oczywiście, że na ten moment nie wiemy o nim niczego. Przeciwnie, wygląd (nieoficjalny) nie jest już dla nas niczym tajemniczym, ale związane z nim wątpliwości — owszem. To właśnie nim chciałbym dedykować dzisiejszy wpis.

Rocznicowy iPhone 8 bez przycisku Home

Przycisk Home towarzyszy iPhone’om od samego początku i cieżko wyobrazić sobie to, że miałby zniknąć z rozpoznawalnej konstrukcji. Mimo to wszystko wskazuje na to, że scenariusz ten jest niebywale bliski prawdy. Mark Gurman z Bloomberopublikował nawet wpis, w którym tłumaczy, jaki model obsługi testowało Apple, chcąc zastąpić przycisk Home gestami.

…Across the bottom of the screen there’s a thin, software bar in lieu of the home button. A user can drag it up to the middle of the screen to open the phone. When inside an app, a similar gesture starts multitasking. From here, users can continue to flick upwards to close the app and go back to the home screen. An animation in testing sucks the app back into its icon. The multitasking interface has been redesigned to appear like a series of standalone cards that can be swiped through, versus the stack of cards on current iPhones, the images show…

Jak wynika z wypowiedzi Marka, Apple zamierza “pójść w gesty”, co w mojej ocenie jest pomysłem genialnym. W zasadzie to już samo zastąpienie fizycznego Home dotykowym odpowiednikiem było krokiem w dobrą stronę. Permanentne jego wycofanie i zastąpienie gestami wydaje się więc naturalnym następstwem. Oczywiście Sadownicy mogą nie być do końca pewni swojego pomysłu, dlatego nie wdrożą go do nowych iPhone’ów 7s i 7s Plus, a jedynie do sprzętu, jaki będzie rocznicowy iPhone. To bezpieczne, gdyż sprzęt będący edycją specjalną zawsze można potraktować jako wybryk, dodam nie do końca udany…

Popatrzcie na iPhone 5c oraz iPhone SE. Obydwa urządzenia były małymi odstępstwami od tradycyjnego cyklu wydawniczego Apple, ale tylko jeden z nich okazał się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — sprawdzona i ceniona konstrukcja z wydajnością z nowszych modeli. Jeśli rocznicowy iPhone się przyjmie, będzie przypominał historią model SE. Jeśli konsumenci nie kupią nowego pomysłu, Apple może stwierdzić, że była to niezbyt udana próba wdrożenia nowości… tak jak iPhone 5c. Wiem, porównywanie tańszej wersji 5-ki z modelem Pro, jakim bez wątpienia ma być 8-ka, nie jest do końca trafne, ale według mnie dobrze obrazuje sytuację.

Gesty

Jak miałyby działać wspomniane gesty w iPhone 8, najlepiej pokazuje poniższa animacja, która na mnie zrobiła niesamowite wrażenie. Taki sposób obsługi smartfona z logiem nadgryzionego jabłka na obudowie zapowiada się kapitalnie. Z wielką chęcią zrezygnowałbym z fizycznego przycisku Home na rzecz opisywanego rozwiązania.

Niestety, wiem, że choć Apple faktycznie mogło rozważać wprowadzenie gestów jako jedną z opcji, nie ma pewności co do finalnej decyzji firmy. Musimy uzbroić się w cierpliwość, wszystko okaże się już 12 września.

Źródło: Bloomberg, Twitter

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....