Rosyjska armia otrzyma wsparcie… w postaci nano-pancerzy

Ceramiczne płytki tworzone przy wykorzystaniu węglika boru znajdą zastosowanie w kamizelkach kuloodpornych, pancerzach dla pojazdów oraz samolotów. Prototypy nowego wyposażenia trafią do Rosjan już w przyszłym roku.

NEVZ-Soyuz–firma rodem z Nowosybirska, otrzymała kontrakt od Matki Rosji, w którym państwo zobowiązało się przeznaczyć  4,4 miliona dolarów na rozwój i produkcję nano-pancerzy.

Nowa technologia pozwoli na stworzenie 4 razy lżejszych pancerzy niż stosowane obecnie, a dodatkowo 25% tańszych w produkcji oraz 5-6 razy wytrzymalszych. Tak przynajmniej zapewniają badacze z NEVZ-Soyuz. Według tego co nam powiedzieli, nowe kamizelki mają bez problemu powstrzymać naboje o kalibrze 7,62mm (stosuje się takie w najbardziej znanej broni rosyjskiej – AK-47 popularnie zwanej „Kałachem”). Natomiast opancerzenie jednostek mechanicznych ma sobie dać radę nawet z kalibrami 12,7 i 14,5mm.

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej do roku 2014 mają zostać zaopatrzone w prototypy uzbrojenia i wtedy zadecydują, czy dać im szansę w warunkach polowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...