Niedługo samochód otworzysz smartfonem i to chyba dobrze

Czasy, kiedy trzeba było mieć ze sobą kluczyki do samochodu, powoli odchodzą w niebyt. Już dziś niektóre z firm pozwalają na to swoim klientom, by zamiast nich, używali swoich telefonów. Teraz wydaje się, że będzie to coraz powszechniejsze, więc niedługo samochód otworzysz smartfonem, bo właśnie pojawiła się pierwsza specyfikacja Digital Key.

Samochód otworzysz smartfonem Digital Key

Oczywiście to nie nowość, że niektóre z modeli samochodów da się otworzyć za pomocą specjalnej aplikacji. Przecież tak właśnie działają wypożyczalnie pojazdów, które można spotkać już praktycznie na każdym kroku. Jednak to, co proponuje Car Connectivity Consortium (CCC) ma być krokiem naprzód. O ile wszystko pójdzie zgodnie z ich planem. Wygląda więc na to, że w przyszłości duża część pojazdów w ogóle może nie potrzebować fizycznego kluczyka, choć rodzi to pewne obawy o bezpieczeństwo. Bo o ile samochód otworzysz smartfonem bez problemu, to co, jak ktoś zrobi to samo?

Samochód otworzysz smartfonem

Zacznijmy w ogóle od tego, czym jest Car Connectivity Consortium. To organizacja o zasięgu globalnym, która skupia wokół siebie marki związane z nowymi technologiami i połączone z branżą transportową. Według tego, co można wyczytać na ich stronie internetowej, jej członkowie stanowią ponad 70 procent rynku motoryzacyjnego i ponad 60 procent smartfonowego. Jeżeli nie kojarzycie tej nazwy, to z pewnością znacie jeden z ich produktów. To MirrorLink, który choć stworzony przez Nokię, po dziś dzień rozwijany jest właśnie przez CCC. Ten system zapewniający połączenie między systemami smartfonu, a samochodu, zapewne zostanie wykorzystany właśnie w Digital Key.

Chętni mogą już pobierać specyfikacje Digital Key, która pojawiła się w wersji 1.0. Przez chętnych, rozumiemy oczywiście firmy, które zrzeszone są w Car Connectivity Consortium. Kto do nich należy? No tutaj chyba bez większych niespodzianek, bo wśród korporacji zajmujących się telefonami mamy m.in. Apple, Samsung czy LG, ale także i producenta procesorów, czyli Qualcomm. Jeżeli zaś chodzi o samochody, to w CCC znajdują się m.in. VW, Audi, Hyundai czy BMW.

Czy to będzie bezpieczne?

Nie jeden już raz słyszeliśmy o tym, że komuś udało się złamać nowoczesne zabezpieczenia i ukraś samochód z wykorzystaniem np. walizki. Nie powinno więc nikogo dziwić, że kwestie bezpieczeństwa dla Car Connectivity Consortium stoją na najwyższym poziomie. Digital Key ma więc korzystać z istniejącego już ekosystemu Trusted Service Manager. Taki wirtualny klucz ma korzystać oczywiście z NFC, ale tylko w ograniczonej odległości i nawiązywać połączenie tylko z zaufanymi urządzeniami.

Digital Key to nie tylko otwieranie i zamykanie samochodu. Dzięki niemu można będzie zdalnie odpalić silnik pojazdu oraz co chyba najważniejsze, dzielić się kluczem z zaufanymi osobami. Jeżeli więc zdarzy się, że nasz znajomy będzie potrzebował „na szybko” samochodu, prześlemy mu wszystko czego potrzebuje z poziomu smartfona.

Takiego rozwoju sytuacji można się było spodziewać i choć zapewne funkcja tego typu pojawiać się będzie tylko w nowych samochodach, to za parę lat wszystko może się zmienić. I o ile faktycznie będzie ona w pełni bezpieczna, Digital Key będzie ogromnym ułatwieniem dla wszystkich kierowców. O ile telefon wcześniej im się nie rozładuje.

Najnowsze smartfony oraz akcesoria znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Car Connectivity Consortium

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....