Samsung Smart Home zaprezentowane na targach CES 2014

Firma Samsung Electronics zaprezentowała markę i logo „Smart Home” na CES 2014, w Las Vegas. Jaka usługa kryje się pod tą nazwą?

„Smart Home” ma za zadanie łączenie i zarządzanie telewizorami Smart TV, sprzętem gospodarstwa domowego oraz smartfonami za pomocą jednej zintegrowanej platformy, a w urządzeniach pojawi się w pierwszej połowie 2014 roku.

Samsung ma dosyć osobliwe podejście do wizji świata, w którym wszystko jest ze sobą połączone i planuje nawiązać współpracę z innymi producentami sprzętu domowego, by umożliwić im produkcję urządzeń zgodnych z usługą „Smart Home”:

– „Samsung za sprawą Smart Home wykorzystuje swój potencjał największego na świecie producenta inteligentnych urządzeń, by już teraz umożliwić użytkownikom mieszkanie w domu pełnym sprzętów podłączonych do wspólnej sieci – powiedział Wonpyo Hong, prezes Centrum Rozwiązań Medialnych Samsung Electronics. – Zamierzamy w najbliższej przyszłości wprowadzać na rynek lepsze produkty dla domu, tak by nasi klienci mogli bez przerwy cieszyć się nowymi doświadczeniami życia w świecie inteligentnych urządzeń.”.

Wartą odnotowania jest informacja, że połączone ze sobą urządzenia domowe i osobiste będą kontrolowane za pośrednictwem jednej aplikacji. Wśród sprzętu kompatybilnego z wyżej wymienioną usługą znajdziemy: lodówki, zmywarki, telewizory Smart TV, aparaty cyftrowe, smartfony czy chociażby, zegarek GALAXY Gear. W początkowej fazie „Smart Home” oferować będzie trzy podstawowe funkcje umożliwiające łączenie się z urządzeniami domowymi z dowolnego miejsca oraz o dowolnym czasie:

  • Device Control (Sterowanie urządzeniami),
  • Home View (Podgląd domu),
  • Smart Customer Service (Serwis Użytkownika Smart Home).

Dzięki opcji „Device Control” użytkownicy będą mogli wykorzystać urządzenia mobilne lub telewizor Smart TV do monitorowania i kontrolowania sprzętów domowych, na przykład do włączania klimatyzacji lub oświetlenia. Będzie można to robić zarówno z wnętrza, jak i spoza domu, a nawet podczas podróży zagranicznej. Magiczne dotknięcie ekranu w dedykowanej aplikacji „Smart Home” umożliwi sterowanie jednym bądź wieloma urządzeniami jednocześnie z dowolnego miejsca na świecie.

Ciekawym elementem aplikacji jest również wykorzystywanie systemu komend głosowych dostępnych na wszystkich urządzeniach sterujących i tak jeśli np.: użytkownik powie „Wychodzę” do swojego zegarka GALAXY Gear, oświetlenie i wybrane sprzęty wyłączą się. Słowo „Dobranoc” wypowiedziane do pilota Smart TV wyłączy telewizor i sprawi, że światła zaczną stopniowo gasnąć, przygotowując się do pory snu. Podobnie rzecz ma się w przypadku smartfonów. Za sprawą „Home View” użytkownicy będą mogli na bieżąco oglądać na ekranie telefonu wnętrze swojego domu za pośrednictwem kamer wbudowanych w sprzęty domowe. Dodatkowo „Smart Customer Service” poinformuje użytkowników, kiedy będzie się zbliżał czas serwisowania urządzeń bądź uzupełnienia odpowiednich materiałów eksploatacyjnych, a także zapewni wsparcie w uzyskaniu odpowiedniego serwisu.

Pierwszymi urządzeniami, do których zostanie zaimplementowana usługa „Smart Home” będą wybrane modele telewizorów Smart TV, sprzęty gospodarstwa domowego oraz smartfony. Z czasem w usługę zaopatrzone zostaną kolejne produkty firmy Samsung oraz innych producentów.

http://www.youtube.com/watch?v=mEzSF29EBgI

Ambitne plany południowokoreańskiego giganta obejmą swoim zasięgiem: gospodarkę energetyczną, bezpieczeństwo domu, opiekę zdrowotną czy domową ekologię. Realizacja tych zamierzeń będzie się odbywać na zasadzie współpracy z firmami oferującymi usługi w tych branżach, co ma na celu rozwój rynku połączonych urządzeń i usług domowych.

W połowie minionego roku z inicjatywy pana Wonpyo Honga firma Samsung utworzyła specjalną wewnętrzną grupę – Komitet Sterujący Smart Home, której zadaniem jest kierowanie działaniami wszystkich grup produktowych, w tym działu R&D, aby wspierały one rozwój platformy Smart Home oraz koordynowały rozwój innowacyjnych usług i umów partnerskich związanych z tą platformą.

Pomysł Samsunga wydaje się ciekawy, jednak z osądem czy zda praktyczny egzamin musimy się jeszcze wstrzymać.

Źródło: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...