Skaner linii papilarnych umieszczony pod ekranem smartfona? Qualcomm zaskakuje

Element, jakim jest skaner linii papilarnych, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zdobyczy technologii użytkowej. Dziś zabezpieczenia biometryczne stosuje się nawet smartfonach budżetowych, ale to dopiero początek.

skaner linii papilarnych

Spopularyzowanie zabezpieczenia zawdzięczamy firmie Apple i modelowi iPhone 5S. To właśnie rzeczona słuchawka wbiła do świadomości konsumentów potrzebę stosowania skanera linii papilarnych. W ślad za Sadownikami poszli niemal wszyscy producenci smartfonów, co mnie jako aktywnego obserwatora rynku naprawdę cieszy. Wiem jednak, że nie wykorzystujemy wszystkich możliwości, jakie daje nam tytułowa metoda zabezpieczenia biometrycznego. Przed nami długa droga, ale pierwszy “przystanek” jest już za rogiem i zawdzięczamy go firmie Qualcomm.

Skaner linii papilarnych pod ekranem

Qualcomm pochwalił się właśnie opracowaniem technologii pozwalającej na rozpoznawanie odcisku palca bezpośrednio po przyłożeniu go do ekranu smartfona. To jest dopiero przyszłość. Co ciekawe, producent układów mobilnych zapowiedział, że już w 2018 roku pojawią się pierwsze smartfony wykorzystujące rzeczoną technologię. Niestety, zawita ona jedynie do sprzętu, w którym stosuje się panele OLED-owe o grubości nieprzekraczającej 1200 μm. Oznacza to, że LCD w tym IPS nie wchodzi w grę, a szkoda, bo wspomniane wyświetlacze są najchętniej stosowanymi wariantami. Istotną informacją jest również to, że skaner linii papilarnych będzie w stanie mierzyć tętno użytkownika.

Podobne rozwiązanie testował Samsung jeszcze w fazie tworzenia prototypu Galaxy S8. Niestety, z przyczyn czysto estetycznych nie zdecydowano się na zastosowanie wspomnianej technologii. Dlaczego? Okazuje się, że przeszkodą były przebarwienia ekranu, zlokalizowane dokładnie nad skanerem linii papilarnych.

Skanery Qualcommm nie trafią do iPhone’a?

Apple ma z Qualcommem na pieńku, w związku z czym wątpię w to, że najbliższe jabłuszka skorzystają z ficzera od wspomnianego producenta. Mało tego — skoro pierwsze smartfony wykorzystujące skaner linii papilarnych od Qualcomma pojawią się dopiero w 2018, Apple musi zastosować w iPhone 8 własny wariant. Co prawda nie ma pewności, że takowy faktycznie zagości w rocznicowej edycji smartfona Sadowników, jednak przecieki sugerujące taki stan rzeczy są więcej niż prawdopodobne.

Źródło: Qualcomm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...