You are here
Skwer Geralta w Łodzi? Jesteśmy za! artykuły News 

Skwer Geralta w Łodzi? Jesteśmy za!

W Łodzi powstała bardzo ciekawa uchwała, która ma sprawić, że w centrum tego miasta, jeden ze skwerów, będzie nosił imię… Geralta. Tak, tego samego, którego do życia powołał Andrzej Sapkowski. I dużo wskazuje na to, że uchwała zostanie przyjęta. Skwer Geralta jest więc jak najbardziej prawdopodobny.

Skwer Geralta

Wczoraj swoje okrągłe urodziny obchodził autor sagi o Wiedźminie, czyli Andrzej Sapkowski. Jego siedemdziesiątka została uhonorowana czymś więcej, niż tylko tortem i życzeniami, które zapewne dostał od najbliższych. W Łodzi zgłoszono projekt uchwały, która ma na celu docenienie twórcy oraz promocję miasta. W końcu rzadko kiedy ma się możliwość i sposobność w tak ciekawy sposób złożyć hołd pisarzowi. Bo choć skwer będzie nosił imię fikcyjnej postaci, to przecież i tak chodzi o Sapkowskiego.

Skwer Geralta

Andrzej Sapkowski, który urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi, jest też honorowym obywatelem tego miasta. Jego wkład w rozwój polskiej fantastyki, jest ogromny. Pierwsze opowiadania z Wiedźminem pojawiły się jeszcze w 1986 roku i zostały opublikowane na łamach czasopisma Fantastyka. Potem było już tylko lepiej. Kolejne książki o Białym Wilku znikały z księgarskich półek, a sprzedaż i nakłady powieści były takie, że dzisiejsi autorzy mogą czuć się jak małe mrówki. Po dziś dzień saga o Wiedźminie jest przecież kupowana i co więcej, wydawana w coraz to nowszych wydaniach. Twórczość Sapkowskiego doczekała się także licznych tłumaczeń i zawitała m.in. do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji czy Hiszpanii.

Nie da się ukryć, że Andrzej Sapkowski, choć stworzył też m.in. świetną trylogię husycką (Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua), najbardziej znany jest z przygód Geralta. Do tej popularności przyczynił się także CD Projekt RED, który wypuścił już trzy gry osadzone w wykreowanym przez pisarza świecie, gdzie głównym bohaterem jest Geralt z Rivii. Wprawdzie jakiś czas temu było głośno, że Sapkowskiemu niezbyt podobało się to, co stało się później. Chodziło oczywiście o to, że wiele osób nie utożsamiało Geralta z prozą, ale właśnie z grą. I tutaj twórcę można zrozumieć, bo przecież to tylko dzięki niemu i jego fabule, po długiej drodze, CD Projekt RED udało się zbudować tak wyjątkową markę.

Łódź ugości Geralta

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, czyli Tomasz Kacprzak przygotował uchwałę, która ma zamienić część placu Komuny Praskiej, na skwer Geralta z Rivii. Ważne jest to, że nie dzieje się to wbrew woli pisarza, bo magistrat ma jego pełną zgodę. Uchwała ma zostać przyjęta na sesji 4 lipca i miejmy nadzieję, że nikt się nie sprzeciwi. Sam Kacprzyk o tym dość nietypowy jednak pomyśle, mówi tak:

„Zamiast tortu mamy skwer, myślę, że jest to bardzo dobry prezent na urodziny Andrzeja Sapkowskiego. Dobrym pomysłem jest, by w samym centrum miasta był skwer poświęcony Geraltowi z Rivii. Liczymy, że będzie to miejsce spotkań, miłośników polskiego fantasy, że gdy ktoś spojrzy na tabliczkę, to wywoła to jego uśmiech.” – Tomasz Kacprzak

I tutaj przewodniczący Rady Miejskiej może mieć dużo racji. Wszak takie miejsce, jeżeli zostanie odpowiednio wypromowane, ma szanse na to, by przyciągać wielbicieli książek i gier (pomińmy jednak filmy, dopóki Netflix nie wypuści swojego tytułu). Popieramy takie inicjatywy z całego serca!

Sprzęt i konsole, na których będziecie mogli pograć w Wiedźmina, znajdziecie pod tym adresem.

Źródło: Ekspres Ilustrowany / CD Projekt RED

Related posts

Leave a Comment