Skylake – dziś ma miejsce premiera najnowszych procesorów Intela

Prawie równo co roku Intel pokazuje nową generację procesorów. Nie inaczej jest w 2015; nowe kości są oznaczone nazwą kodową Skylake i mają być znacznie bardziej wydajne, jeśli chodzi o obsługę 4K oraz rozwiązania mobilne.

Stare, a nowe

Intel uwielbia porównywać swoje nowe procesory do starych, w efekcie czego, zawsze wiemy o ile dłużej będzie nam służyła bateria i jakich możemy się spodziewać wzrostów wydajności względem naszego wysłużonego sprzętu. Nie znaczy to bynajmniej, że powinniśmy się od razu rzucać do sklepów, ale przynajmniej wziąć pod uwagę, że procesory starzeją się najszybciej na rynku technologii. Tak więc dane, które Intel chce nam przekazać jako pierwsze to: 3x dłuższe życie na tej samej baterii, w porównaniu do pięcioletniego latptopa, 2.5x większa ogólna wydajność układu, a także 30x większa wydajność układu graficznego, w szczególności jeśli chodzi o odtwarzanie materiału 4K. W porównaniu do zeszłorocznej rodziny procesorów Broadwell możemy się spodziewać średnio 10% wzrostu wydajności, 30% lepszej wydajności graficznej i jednej godziny więcej na tym samym akumulatorze.

Urodzić się z 4K

Od kilku lat procesory Intela podbijają świat mobilnych urządzeń, niestety z różnym skutkiem. Często mniejsze jednostki obliczeniowe nie były odpowiednio wydajne, aby zapewnić wyraźną przewagę nad tabletami czy phabletami, w których rządzą tanie chipsety chińskiej produkcji. Oczywiście, znacznie gorsze jakościowo od jednostek Intela, jednak w dzisiejszych czasach liczy się: cena, wydajności i ekonomia energetyczna, a pod tym względem Intel do tej pory był odrobinę z tyłu. Nowe procesory mają przede wszystkim zrobić najwięcej dla użytkowników mobilnych. Intel pokazując swoje nowe układy, prezentował laptopa wyposażonego w Core M z rodziny Skylake, który odtwarzał 4 strumienie wideo w rozdzielczości 4K naraz, wykorzystując jedynie 20% mocy procesora. Nowe układy mają wbudowane kodeki do HEVC / H.265 i low-power AVC / H.264 dzięki czemu są idealnie przystosowane do odtwarzania 4K bez znacznego wysiłku. Skylake charakteryzuje się też dużo mniejszym zużyciem mocy, ze względu na nowy sposób radzenia sobie ze „stresem” – procesor cały czas działa w najniższej możliwej częstotliwości i jedynie w określonych miejscach, jego częstotliwość znacznie skacze (często nawet o 1 GHz) w odstępach nawet 1ms (wcześniejsze generacje Core M też korzystały z tej technologii, jednak w ich wypadku było to niekiedy nawet 30ms).


Intel i Microsoft

Dużym upgradem mogą się pochwalić nowe zintegrowane części układów, odpowiadające za grafikę. Tym razem Intel chwali się, że na jego kartach zintegrowanych będziemy w stanie pograć w bardziej nowoczesne gry płynnie już na średnich ustawieniach. Co więcej, procesory Skylake będą w stanie łączyć się zewnętrznie (dzięki portowi Intel Thunderbolt 3) z innymi układami graficznymi, po to, aby zapewnić sobie większą wydajność. Układy z rodziny Skylake będą też współpracować z technologią Windows 10, a przede wszystkim z jej poszczególnymi aplikacjami takimi jak Cortana, która teraz zareaguje na nasz głos nawet jeśli komputer jest w głębokim stanie uśpienia, a wszystko to dzięki energo-oszczędnym, dyskretnym procesorom.


Kiedy, jak i gdzie?

Jak odróżnimy najnowszy układ Intela, Skylake? Bardzo prosto – nowe procesory z rodziny i3, i5, oraz i7 zaczynają się od cyferki 6 (szósta generacja) w oznaczeniu kodowym modelu. Do tego dochodzą literki H, odpowiedziane za procesory bardziej wydajne; Q, odpowiedzialne za cztery rdzenie albo U, które mówi nam, że jest to wersja energooszczędna procesora do mobilnych rozwiązań. Przykładowo Core i5-6287U jest procesorem Skylake co widzimy po 6 z przodu oraz U z tyłu, które oznaczają, że mamy do czynienia z wersją mobilną szóstej generacji układów Intela. Nie spodziewajcie się jednak zalewu rynku nowymi procesorami, kilka jest już dostępnych, a co do reszty – Intel planuje premierę niektórych kości dopiero w święta lub na początku przyszłego roku. Ale ci, którzy budują lub planują budowę nowego komputera, mogą się już rozglądać za dogodnymi konfiguracjami ze Skylake’iem. Zainteresowanym Intel podaje pełną specyfikację nowych procesorów tu.

Źródło/obrazy: gizmodo

 

 

 

 

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego  sklepu internetowego.


Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...