Smartfon dla niewidomych prosto z Indii

Sumit Dagar, 29 letni mieszkaniec Indii wygrał organizowany przez firmę Rolex, konkurs Rolex Award for Enterprise. Stworzył smartfon dla niewidomych, który już niedługo powinien pojawić się na rynku.

why is braille dying
Znana firma produkująca bardzo drogie zegarki – Rolex zorganizowała konkurs pod nazwą Rolex Award For Enterprise w New Delhi. Celem konkursu jest wsparcie wysiłków w fundamentalnych dla rozwoju ludzkości dziedzinach. Młody projektant przemysłowy Sumit Dagar stworzył projekt smartfona dla niewidomych i wygrał 50 tysięcy dolarów. Technologia, z której zrobiny jest ekran smartfona bazuje na Shape Memory Alloy, która wykorzystuje stop metalu z „pamięcią kształtu”. Sam ekran nazywany jest „ekranem Braille’a”.

Stworzyliśmy pierwszy na świecie smartfon Braille’a. Ten produkt oparty jest na innowacyjnym „ekranie dotykowym”, który jest w stanie przekształcić otrzymane treści w dotykowe wzorce – opisuje projektant.

To nie pierwszy taki smartfon!

Warto wiedzieć, że firma Samsung zaprojektowała w 2006 roku Touch Messenger, który wyświetlał wiadomości tekstowe na wyświetlaczu brajlowskim. Jednak telefon nigdy nie został dopuszczony do masowej produkcji.

Telefon na rynku już w tym roku

Mówi się, że smartfon dla niewidomych będzie gotowy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W planach jest także, oprócz wyświetlania SMS-ów, możliwość korzystania z map i technologii GPS przez niewidomych.

Pewnie wielu z Was zapyta się: czy jest sens tworzenia tego urządzenia, gdy jest dostępnych mnóstwo aplikacji odczytujących otrzymane wiadomości? Oczywiście, że jest, ponieważ wiele z wspomnianych aplikacji nie zapewnia pełnej ochrony prywatności korespondencji.

źródło: www.rolexawards.com, www.fellows.ted.com, 

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...