Smartfony Sony Xperia z dwuletnią gwarancją aktualizacji? Tak, ale to nie wszystko

Japoński producent elektroniki użytkowej opublikował na swoim blogu notatkę zawierającą oficjalne zmiany w polityce aktualizacji urządzeń. Flagowe smartfony Sony Xperia będą wspierane przez okres minimum dwóch lat, co w świecie Androida może okazać się prawdziwym “przebojem”.

Sony Xperia

Wsparcie w zakresie aktualizacji oprogramowanie smartfonów nie jest mocną stroną Androida. Użytkownicy iPhone’ów przywykli do kilku letniego wsparcia, dzięki któremu nawet trzy, a czasem czteroletnie urządzenia otrzymują update w jednakowym czasie, co świeżynki wydawnicze. Userzy sprzętu z zielonym robotem na pokładzie mogli sadownikom jedynie zazdrościć. Na szczęście idą zmiany i choć dotyczą na ten moment tylko jednego producenta, mogą stanowić początek zmian.

Aktualizacje Sony Xperia

Na oficjalnym Blogu Sony Xperia możemy przeczytać, że japoński producent zamierza wspierać urządzenia flagowe przez okres minimum dwóch lat. W przypadku pozostałych smartfonów aktualizacja zależeć będzie w głównej mierze od wyników wewnętrznych testów. Ma to sens. Wydając na urządzenie kilka tysięcy złotych, użytkownik ma prawo oczekiwać od niego nie tylko świetnego wygląd, przydatnych funkcji czy wydajności. Istotne jest również wsparcie w zakresie aktualizacji oprogramowania. Sony najwyraźniej zdało sobie z tego faktu sprawę.

We aim to support all premium range devices with the latest Android updates for two years after the device has launched. We may choose not to upgrade a mid-range or entry-level device if testing does not meet our exacting standards and we feel the hardware isn’t capable of delivering a stable user experience. — możemy przeczytać na blogu Sony Xperia

Ze wspomnianej notki możemy dowiedzieć się dodatkowo, że łatki dotyczące Spectre oraz Meltdowntrafią do sporej grupy smartfonów Sony Xperia. Wróćmy jednak do tematu głównego, czyli do aktualizacji Androida.

For the issues known as “Meltdown” and “Spectre”, we will / are in the process of making patches available for: Xperia XA1, Xperia XA1 Ultra, Xperia L1, Xperia XA1 Plus, Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra, Xperia L2, Xperia X Performance, Xperia X, Xperia X Compact, Xperia XZ, Xperia XZ Premium, Xperia XZs, Xperia XZ1 and Xperia XZ1 Compact. Patched devices will have Android Security Patch dated 2018–01–05.

Project Treble

Zapowiedziany w maju 2017 roku Projekt Treble miał odmienić kwestię aktualizacji w smartfonach z systemem Android. Uściślając — wspomniana metoda, o której możecie przeczytać w moim wcześniejszym wpisie miała stanowić solidne narzędzie w walce z fragmentacją zielonego robota. Czas płynął, ale realnych efektów Treble nie zaobserwowaliśmy dotychczas u żadnego producenta. Z dobrodziejstwa rozwiązania zamierza korzystać Sony Xperia. Tak przynajmniej wynika z komunikatu przedstawicieli firmy.

Zmiana, sama w sobie, jest oczywiście dobra, ale należy pamiętać o tym, że płacąc kilka tysięcy złotych za urządzenie, mamy prawo wymagać sensownego wsparcia w zakresie aktualizacji. Dwuletnia gwarancja regularnych update’ów nie jest w mojej ocenie wystarczająca, choć powinna cieszyć. Zapewnienie aktualizacji urządzeń przez okres 24 miesięcy powinno dotyczyć smartfonów średniopółkowych. Flagowce, czyli sztandarowe urządzenia danego producenta powinny otrzymywać uaktualnienia przez przynajmniej 36 miesięcy. Uważam to za wartość uczciwą.

Korzystasz ze sprzętu od Sony? Z pewnością zainteresują cię dodatkowe akcesoria dedykowane japońskim urządzeniom, które możesz kupić w naszym sklepi Vipelektrogadzet.

Źródło: Sony Xperia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...