You are here
Smarthome – marzenie o inteligentnym domu felietony 

Smarthome – marzenie o inteligentnym domu

Technologia przez ostatnie kilkadziesiąt lat wkracza śmiało w kolejne obszary naszego życia i czasem zostaje w nich na stałe. Obecnie towarzyszy nam prawie wszędzie, łącznie z naszym domem. Ale jak możemy najlepiej wykorzystać jej towarzystwo w domowym ognisku?

Pomysł smarthome nie jest młody; to jedna z tych idei w świecie technologii, które pojawiają się w miarę wcześnie, ale są obecne długo, ze względu na brak właściwej realizacji lub wprowadzenia ujednolicających standardów. Już w latach 60. pojawiły się pierwsze projekty i próby stworzenia zautomatyzowanego domu, kiedy Jim Sutherland z Westinghouse Electric zbudował eksperymentalny dom ECHO IV zawierający systemy zdalnie i automatycznie sterowane. Termin smarthouse pierwszy raz pojawił się w roku 1984 ukuty przez Amerykański Związek Budowniczych Domów. W ten sposób od kilkudziesięciu lat koncept mądrego domu towarzyszy nam, nigdy jednak nie podbijając szeroko rozumowanego rynku dla zwykłego konsumenta.

Mądry dom, na który stać każdego, to swego rodzaju technologiczna utopia. Cena i komplikacje przy przekształcaniu domu w smarthouse nadal znacznie przewyższają korzyści z tego płynące. Popatrzmy na zasłony zautomatyzowane Lutron Serena RC, których zestaw kosztuje od 12 tysięcy złotych w górę – czy cena jest adekwatna do możliwości zaciągnięcia zasłon bez wstawania z kanapy? Obecnie mamy na rynku bardzo dużo różnego rodzaju rozwiązań, które co prawda wszystkie działają przez WiFi, jednak nie współpracują ze sobą w tym samym języku, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę; na dodatek często producenci ograniczają się do jednego rodzaju ekwipunku do mądrego domu np. żarówek.

http://www.youtube.com/watch?v=VbL-mNG_xvI

Aby wyjść naprzeciw problemom ze współpracą konkretnych urządzeń i systemów został stworzony Wink, czyli inteligentny hub, który połączy wszystkie inne sprzęty w jeden system. Co więcej Wink oprócz oddania możliwości zarządzania domem w ręce użytkownika, daje mu także możliwość stworzenia tak zwanych „robotów”, czyli prostych programów i skryptów w dedykowanej aplikacji, które będą działały niezależnie od naszej ingerencji. Dzięki temu inteligentne oświetlenie (np. Philips Hue Light) o danej godzinie samo się zmieni, a klimatyzacja sama się wyłączy, kiedy zajdzie słońce.

Ważnym elementem inteligentnych domów jest też ochrona i monitorowanie stanu mieszkańców domu. Specjalne systemy czujników zostały stworzone po to, aby powiedzieć nam ilu domowników znajduje się w konkretnym pomieszczeniu, jak jest w nim temperatura, a nawet jak przebiega sen mieszkańców i kiedy ich obudzić, tak aby wstali wypoczęci. Nie zapominajmy też o mądrych lodówkach, które podadzą nam ulubiony drink bez otwierania drzwi, a także zautomatyzowanej podgrzewanej podłodze.

Jeśli byśmy chcieli, na dobrą sprawę obecnie jesteśmy w stanie się otoczyć prawie w 100 % zautomatyzowanym środowiskiem domowym, jednak pozostają dwie bardzo ważne kwestie: energia oraz środki. Ekwipunek do inteligentnego domu kosztuje jak już wspominałem krocie – poszczególne urządzenia ze względu na swoją specjalizację są nieludzko drogie, a całe systemy często nie wystarczą do zaspokojenia różnych potrzeb użytkowników.

Przy łączeniu urządzeń pojawiają się również problemy w komunikacji między nimi i zaczyna się walka ze sprzętem, zamiast spokojnego użytkowania. Kolejną przeszkodą, po części finansową, jest kwestia energii potrzebnej do zasilenia mądrego domu – przecież wszystkie urządzenia i systemy muszą być stale podłączone do sieci elektrycznej oraz internetu.

http://www.youtube.com/watch?v=-AsuUdi1BiY

Pomimo posiadania teoretycznych możliwości smarthouse, który sprawnie działa i jest w zasięgu finansowym zwykłego konsumenta, jest nadal niespełnionym snem. Ci, którzy mają środki, mogą próbować przekształcić swój dom w inteligentny system, jednak niech liczą się z trudnościami; Ci, którzy marzą o mądrym domu, a nie mają środków, zawsze mogą się zdobyć na jakieś jedno konkretne zastosowanie – przynajmniej na pewno będą w stanie je obsługiwać bez problemów z kompatybilnością w systemie.

 

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz

do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

Related posts

Leave a Comment