Snapdragon 855

Snapdragon 855 z modułem 5G zaprezentowany

Na konferencji Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2018 producent układów zdecydował się zaprezentować światu swój najnowszy procesor. Snapdragon 855, bo tak brzmi jego pełna nazwa, trafi do przyszłorocznych flagowców. Istotną informacją jest jednak to, że CPU współpracuje z dodatkowym procesorem NPU oraz modemem 5G.

Snapdragon 855

Nasze wymagania względem smartfonów rosną, na co starają się odpowiadać producenci urządzeń mobilnych oferujący nam dostęp do coraz ciekawszej technologii. Elementami dławiącymi rozwój są niestety komponenty pochodzące od zewnętrznych dostawców. Weźmy taki procesor… przez ograniczenia w wydajności, obliczeniach potrzebnych do działania SI oraz braku odpowiednich modułów, układ nie może zaoferować obsługi sieci 5G zaawansowanych algorytmów oraz pełnoprawnej wydajności. Qualcomm doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego postanowiono działać.

Snapdragon 855 oficjalnie

Czasy, w których prezentacje nowych procesorów wzbudzały ogromne emocje, są już za nami. Dziś cieżko zainteresować nas nawet nowościami w postaci gotowych produktów, czyli smartfonów. Niemniej, to co pokazał nam Qualcomm, jest warte kilku słów wyjaśnienia. Spokojnie, nie zamierzam zagłębiać się w szczegóły specyfikacji, bo ta informacja może okazać się dla wielu czytelników zwyczajnie nudna. Zamiast tego chciałbym pokrótce wyjaśnić najważniejsze zmiany w układzie Snapdragon 855.

Zacznijmy od tego, co będzie miało największy wpływ na przeciętnego konsumenta. Dobrze, nie takiego przeciętnego, gdyż układ trafi do smartfonów flagowych, a nie każdy może pozwolić sobie na zakup takowego. Niemniej, możliwość obsługi sieci 5G jest ważna dla nas wszystkich, a właśnie to znajdziemy w nowym procesorze. Uściślając, poza modemem X24 LTE, w chipie znajdziemy dodatkowy modem X50 5G, który odpowiada za wspomnianą sieć. Urządzenia, które otrzymają rzeczony procesor, będą przesyłać dane komórkowe w znacznie wyższej niż dotychczas prędkości. Oczywiście tylko u wybranych operatorów.

Druga sprawa, która jest według mnie kluczowa, to nowa jednostką NPU (Neutral Processing Unit), czyli element odpowiedzialny za kilkukrotnie wyższą wydajność w obliczeniach na potrzeby sztucznej inteligencji. Równie ciekawie zapowiada się funkcja Snapdragon Elite Gaming. Ta, ma w założeniach znacząco podnieść komfort zabawy w grach 3D. Nie bez znaczenia będzie również nowa zintegrowana grafika Adreno 640.

Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na pierwsze urządzenia wykorzystujące procesor Snapdragon 855. Jeśli zaś szukacie modeli z poprzednią generacją układów, koniecznie sprawdźcie nasz sklep internetowy Vipelektrogadzet.

Źródło: The Verge

Grafika: Qualcomm

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...