You are here
Sony nie uczy się na błędach — Xperia Z5 Compact przegrzewa się niemiłosiernie News 

Sony nie uczy się na błędach — Xperia Z5 Compact przegrzewa się niemiłosiernie

Ośmiordzeniowy układ Snapdragon 810, choć wydajny, miewa spore problemy z nadmiernym przegrzewaniem. Wysoka temperatura skutecznie uniemożliwia przyjemną pracę z urządzeniem — wie to każdy producent, a przynajmniej tak mi się wydawało.

xperia z5

Wspomniany procesor nie należy do udanych. Choć umieszczany we flagowych smartfonach, zwyczajnie nie radził sobie z odprowadzaniem ciepła. Wielu producentów, chcąc ratować sytuację, zdecydowało się wprowadzić aktualizację obniżającą taktowanie procesora, co przynajmniej częściowo rozwiązywało problem.

Nie uważam wspomnianego postępowania za uczciwe — właściwie odbieram je jako zwyczajne oszukiwanie klienta. Ten płacił za “sprawny” procesor, o taktowaniu zgodnym ze specyfikacją. Po updacie okazywało się, iż jednostka obliczeniowa jest zwyczajnie słabsza. Tak być nie powinno.

Nauczone doświadczeniem firmy zrezygnowały ze stosowania Snapdragona 810 w kolejnych urządzeniach, zastępując wadliwy układ pozornie mniej wydajnym, sześciordzeniowym modelem 808. Ten, jak pokazuje praktyka, całkiem sprawnie radzi sobie z zadaniami, przy których wyższa jednostka dostawała “zadyszki”.

z5ultra

Wróćmy jednak do tematu wpisu. Użytkownicy Xperii Z5 Compact skarżą się na problemy związane z przegrzewaniem się smartfonów. Gorący panel to nie jedyna niedogodność. Według userów wraz ze wzrostem temperatury występują wyraźne spowolnienia interfejsu, kłopoty z ekranem dotykowym, a nawet losowe restarty. Reasumując — urządzenia nie nadają się do codziennego użytku. Sony zapewne zareaguje na sytuację szybko, ale jeśli rozwiązaniem po raz kolejny ma być aktualizacja obniżająca taktowanie procesora, wieszczę oburzenie klientów.

Pozostaje pytanie. Czy Sony w końcu postanowi zrezygnować ze stosowania wadliwych układów? Myślę, że to, co przechodzą kolejni użytkownicy smartfonów japońskiego producenta, powinno być wystarczającym bodźcem do podjęcia stosownych kroków, jak znalezienie alternatywnego układu, który nie będzie przysparzał problemów.

Źródło: PhoneArena

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment