Wygodny i bezpieczny standard WPA3 wystartował
Zgoda, o WPA3 było głośno już wcześniej, jednak dopiero teraz W-Fi Alliance zgłosiło gotowość do certyfikowania pierwszych urządzeń zgodnych z nowym protokołem. Tłumaczymy, czym nowy standard różni się od poprzednika i jak długo będziemy musieli czekać na jego pełne wdrożenie.
WPA to nic innego jak protokół zabezpieczenia sieci Wi-Fi. WPA2, czyli najświeższy standard ma już 14 lat, co w świecie technologii jest okresem stanowczo za długim. Pora na zmiany. Te przyniesie WPA3 i jak wynika z jego specyfikacji, uczyni połączenia wygodniejszymi oraz bezpieczniejszymi. Całkiem interesująco zapowiada się też funkcja Easy Connect.
WPA3 gotowe do certyfikacji
Zgodnie z ogłoszeniem Wi-Fi Alliance nowy protokół może już trafiać na pierwsze urządzenia. Stowarzyszenie zgłosiło gotowość do certyfikowania między innymi routerów, które byłyby zgodne z następcą WPA2. Dlaczego nowy standard jest nam potrzebny? Czyżby poprzednik niedomagał?
Sieć zmienia się i ewoluuje. Podobnie przedstawia się kwestia zabezpieczeń w niej stosowanych. Czternaście lat bytności WPA2 pozwoliło wszelkiej maści cyberprzestępcom na opracowanie mniej lub bardziej skutecznych form ataków na sieci Wi-Fi. Nowy protokół zawiera pokaźny zbiór usprawnień bezpieczeństwa, przez co złamanie hasła będzie zadaniem znacznie trudniejszym. Dzięki Enhanced Openszyfrowanie danych w sieciach publicznych wskoczy na niespotykany dotąd poziom. Przeglądanie internetu w “Starbuniu” będzie więc znacznie bezpieczniejsze.
Easy Connect, czyli coś dla Internetu Rzeczy
Za sprawą funkcji Easy Connect WPA3 pozwoli na wygodniejsze łączenie się z inteligentnymi urządzeniami. Segment IoT rozwija się prężnie, przez co dziś w domach trzymamy smart lodówki, kamery, odkurzacze, a nawet żarówki. Możliwość bezproblemowego i szybkiego parowania sprzętu jest więc naprawdę istotna.
Kiedy poznamy pierwsze urządzenia?
Tutaj mam niestety złą wiadomość. Choć Wi-Fi Alliance jest gotowe na certyfikowanie urządzeń standardem WPA3, pełne wdrożenie protokółu może zająć rok lub dwa. Mowa o zapełnieniu półek sklepowych routerami i innymi zgodnymi sprzętami. Sporo, ale pamiętajmy, że wdrażanie innowacji jest procesem złożonym i skomplikowanym. Zawsze, bez wyjątku.
Źródło: Wi-Fi.org