13645560500

STAR N9500 – chiński odpowiednik Galaxy S3 z gratisowym TROJANEM

Na serwisie Niebezpiecznik.pl opublikowano informację mówiącą o tym, że pracownicy G DATA odkryli w oprogramowaniu smartfona N9500 trojana. Sprawa jest naprawdę niepokojąca, szczególnie, że ów słuchawka jest dostępna również w Polsce.

13645560500

Nie każdego stać na topowy smartfon za kilka tysięcy złotych. Cześć ludzi szuka niedrogiego telefonu za około 500zł. Osoba taka stoi przed pewnym wyborem: budżetowy smartfon popularnego producenta czy podróbka flagowca, której specyfikacja jest więcej niż poprawna. Niestety, spora część wybiera drugą opcję, nie zastanawiając się nawet nad tym jakie mogą być konsekwencje.

Decydując się na kupno należy wziąć pod uwagę zagrożenia wynikające z niedopracowania softu, a takie właśnie najczęściej trafiają do mało popularnych chińskich telefonów. Tym razem niemały problem mają użytkownicy STAR N9500, ponieważ okazało się, że oprogramowanie tegoż smartfona zawiera złośliwy kod.

Trojan umieszczony na wspomnianej słuchawce (Android.Trojan.Uupay.D) „udaje” Google Play i przesyła nasze dane na chińskie serwery. Co ciekawe lista informacji jakie wykrada trojan jest pokaźna. Z najważniejszych należy wymienić: obraz z kamerki, dźwięk z mikrofonu, dane logowania do usług oraz portali, w tym banków. Nawet nasze rozmowy nie są bezpieczne.

Złośliwy program potrafi zadbać o to, aby odnalezienie go na urządzeniu było trudne. Sam czyści logi odpowiedzialne za jego działania. Jeśli jesteście posiadaczami STAR N9500 natychmiast powinniście odciąć urządzeniu dostęp do sieci. Naturalnie, pod warunkiem, że choć w minimalnym stopniu chcecie zadbać o swoją prywatność.

Na tę chwilę nie są znane szczegóły dotyczące problemu. Zagadką pozostaje też to, jak trojan dostał się do oprogramowania.

Źródło: niebezpiecznik.pl

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...