You are here
Steam Chat dostępny na iOS i Android – jak działa nowa aplikacja Valve? artykuły News 

Steam Chat dostępny na iOS i Android – jak działa nowa aplikacja Valve?

Steam to głównie wielki sklep z grami na komputery osobiste, ale także i ogromna społeczność graczy. Valve stworzyło bowiem coś znacznie większego, niż tylko zwykłe miejsce, gdzie można kupować cyfrowe produkcje. Steam Chat to rozwinięcie konceptu na budowanie społeczności, które pojawiło się właśnie w sklepach Google oraz Apple. Co oferuje i czy jest potrzebne?

Steam Chat

Steam nie ma ostatnio najlepszego dla siebie okresu. Wprawdzie klientów mu nie ubywa, to jednak da się zauważyć na rynku pewne niepokojące ruchy. Wielu producentów zdecydowało się na czasową wyłączność dla swoich tytułów dla zupełnie innej platformy. Mowa tu oczywiście o Epic Store Games, a to znak, że Valve powinno zacząć rozglądać się za nowymi sposobami, by jednoczyć swoją społeczność. I jednym z nich ma być właśnie nowa wersja aplikacji na smartfony.

Steam Chat

Wprawdzie Steam jest wyjątkowo mocno skupiony wokół PC-tów, to nie zapomina tak do końca, że gracze mają także telefony. Znaczy zapomina, ale właśnie sobie o tym przypomniał, bo poprzednie ich aplikacje od dawna nie były aktualizowane. Przynajmniej nie w takim stopniu, jak życzyłaby sobie tego społeczność, która zdążyła już wyrazić swoje zdenerwowanie w komentarzach pod oficjalną informacją o Steam Chat. I trudno im się tutaj dziwić, bo faktycznie dodatkowa aplikacja zdawała się być niepotrzebnym mnożeniem bytów.

Widocznie Valve uznało, idąc trochę tokiem rozumowania między innymi Facebooka, że dobrze jest rozdzielić niektóre funkcjonalności swojej platformy. Wcześniejsza oficjalna aplikacja nie pozwalała bowiem na wszystko to, co związane jest z komunikacją. Nie w takim stopniu, jak ma to robić Steam Chat. Tylko, że tamtą aplikację zainstalowano na ponad 50 milionach urządzeń, więc trochę szkoda potencjału, który mógł być wykorzystany. Być może jest to spowodowane tym, że w samej aplikacji pojawiało się dość sporo błędów i Valve chciało się od niej trochę odciąć. Nie nam o tym wyrokować, ale posunięcie dziwne.

Co oferuje Steam Chat?

Steam Chat, jak sama nazwa wskazuje, służyć ma głównie do rozmawiania ze znajomymi, których zdobyliśmy podczas grania. W aplikacji bez trudu mamy znaleźć listę osób wraz z informacją, czy sa one aktualnie dostępne online. Kolejnym ulepszeniem jest sama funkcjonalność chatu. Od teraz można w nim dodawać GIF-y, emotikony Steam czy nawet filmy. Można także generować linki zapraszające do znajomych, a następnie wysyłać je do osób, które chcemy mieć na liście. Zostaną one powiadomione za pomocą SMS’a lub maila. Ulepszeniu uległ tez sam system powiadomień, który ma działać teraz znacznie sprawniej, niż w przypadku poprzedniej aplikacji.

Same powiadomienia można także personalizować tak, by nasz smartfon nie był nimi „zawalany”. Wszystko po to, by użytkownicy nie czuli się przytłoczeni ilością wiadomości od społeczności Steam. Warto jeszcze wspomnieć, że Steam Chat oferuje możliwość zakładania czatów grupowych, co z pewnością ułatwi komunikację. Dobrze, że Valve się rozwija, choć z początku nowa aplikacja będzie zapewne mniej używana, bo nie każdy z graczy ma ochotę na to, by instalować kolejny program na swoim smartfonie. To oznacza, że nie wszyscy znajomi będą dostępni na chatach komunikatora. Z czasem zapewne się to zmieni i część graczy zostanie tylko przy Steam Chat. Dalej jednak czekamy na Steam Video, które zostało zapowiedziane już dawno temu, a w tym temacie panuje cisza. Miejmy nadzieję, że wypuszczenie tej aplikacji pociągnie za sobą kolejne.

Komputery, laptopy do gier oraz same gry, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Steam / Google Play / Apple Store / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment