You are here
Surface Duo – Microsoft będzie miał składanego smartfona artykuły News 

Surface Duo – Microsoft będzie miał składanego smartfona

Stało się to, co podejrzewano od dawna. Microsoft będzie miał własnego, składanego smartfona i nazwał go Surface Duo. Jednak jego design znacznie będzie odbiegał od tego, co zaprezentował Samsung ze swoim Galaxy Fold czy Huawei i jego Mate X. Czym dokładnie będzie Surface Duo i kiedy można się go spodziewać na rynku?

Surface Duo
Fot. Microsoft Surface Duo

Microsoft od dawna „odgrażał się”, że w końcu stworzy swój telefon z serii Surface. Plotki na temat takiego urządzenia słyszeliśmy od dawna, ale nie sądziliśmy, że kiedykolwiek faktycznie takowe się pojawi, a już na pewno nie w takiej formie, jak właśnie zaprezentowano. Dlaczego? Bo mamy tutaj do czynienia ze sprzętem, który nie wygląda jak żaden inny smartfon, ale ta koncepcja może się sprawdzić w rzeczywistości.

Surface Duo

Zaprezentowany dziś produkt, pojawić ma się dopiero w okolicy wakacji przyszłego roku, więc jego specyfikacja może ulec jeszcze zmianie. Zresztą sam Microsoft nie specjalnie chciał zdradzać jakieś szczegóły, choć kilka informacji jednak zdradził. Zanim do nich przejdziemy, spójrzmy na to, jak prezentuje się Surface Duo. Pierwsze skojarzenia to oczywiście Galaxy Fold lub Mate X, które wspomnieliśmy we wstępie, ale to tylko wrażenie. Przede wszystkim dlatego, że Surface Duo nie posiada elastycznego wyświetlacza, a dwa niezależne, które umieszczone są na specjalnych zawiasach.

Dzięki temu można je obrać o prawie 360 stopni, więc samo urządzenie może mieć wiele zastosowań. Surface Duo po rozłożeniu „na płasko”, może spełniać rolę dużego tabletu, a okna na wyświetlaczu można swobodnie między sobą przesuwać. Ciekawe jest to, że na prezentacji zapowiedziano, że sprzęt pozwoli na ściąganie oraz instalowanie aplikacji ze sklepu Google, więc niewykluczone, że będzie on działał na systemie ChromeOS. Możemy tak tylko podejrzewać, bo jak wspomnieliśmy, na więcej szczegółów przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Surface Duo

Co wiadomo już o Surface Duo?

Szczegółów za wiele nie podano na prezentacji, ale wiadomo, że każdy z wyświetlaczy ma mieć przekątną 5.6 cala. Na materiale wideo, który został już wrzucony do sieci, widać, że ramki wokół wyświetlacza są dość spore, ale należy pamiętać, że wiele się tu może jeszcze zmienić. Surface Duo ma być bardzo cienkim urządzeniem, jednak nie podano jego wymiarów, a wielka szkoda. Samsung Galaxy Fold może czuć się zagrożony, o ile faktycznie Microsoft dotrzyma danego słowa.

Procesorem zarządzającym w urządzeniu może zostać Qulacomm Snapdragon 855 lub jego następca. Zważywszy na to, że do oficjalnej premiery zostało jeszcze trochę czasu, podejrzewamy, że będzie to po prostu najnowsza generacja podzespołów, która będzie wtedy na rynku dostępna. Z urządzenia będzie można korzystać też jak z małego laptopa, bo po jego obróceniu, ma pojawiać się dedykowana klawiatura. Wtedy jeden z wyświetlaczy będzie po prostu służył za ekran główny, a drugi za „pad” do pisania. Surface Duo może mieć wiele zastosowań, bo na filmie widzimy także gry, projektowanie czy zwykłe czytanie e-booków.

Warto czekać na Surface Duo?

Trudno jeszcze oceniać, na ile samo urządzenie będzie działało, ale ma naszym zdaniem większe szanse na sukces, niż Galaxy Fold. Głównie dlatego, że jego konstrukcja, choć zbliżona wizualnie, zdaje się zwyczajnie… twardsza. Pierwsze testy produktu od Samsunga pokazały, że elastyczne wyświetlacze jeszcze długo nie będą w stanie dorównać tym zwykłym. Teraz przyszło nam tylko czekać na premierę Surface Duo i liczyć na to, że jego cena nie będzie ogromna.

Nowe smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Microsoft / YouTube / The Verge / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment