You are here
iPad ma konkurencję, bo oto nadchodzi Surface Go artykuły News 

iPad ma konkurencję, bo oto nadchodzi Surface Go

Przecieki okazały się prawdziwe i dziś zobaczyliśmy Surface Go w pełnej krasie. Smukły, lekki i z dobrą specyfikacją tablet może okazać się dużą konkurencją dla iPad’a od Apple. O ile klienci zdecydują się na to, by zamienić iOS’a na Windows 10.

Surface Go

Dobra informacja na początek jest taka, że Surface Go będzie najtańszym sprzętem z serii. Zła jest natomiast taka, że dalej nie będzie to coś strasznie taniego, ale w końcu dostajemy urządzenie, które ma za sobą dobrze wypracowaną już historię. Seria Surface od początku pozycjonowana była jak urządzenia dla wymagających, a to oznaczało także, że dla raczej zamożnych. Szczególnie wtedy, kiedy wybierało się najlepszą z konfiguracji. Jak to wygląda z Surface Go?

Surface Go

Polskich cen Surface Go jeszcze nie znamy, ale nawet te podane w dolarach, robią wrażenie. Obecnie za Surface Pro trzeba zapłacić około 4 tysięcy złotych, ale w ramach tego nie dostaniemy ani klawiatury, ani rysika. Oczywiście zaprezentowana dziś wersja także została rozbita w podobny sposób, ale ceny są jednak znacznie bardziej przystępne. Wersja z najsłabszą specyfikacją wyceniona została bowiem na 399 dolarów, czyli w przeliczeniu 1:1 (bez prowizji, ceł itd.), jest to 1470 złotych. I patrząc na to, co znajduje się pod magnezową obudową, zdaje się to być adekwatna cena.

Co więc czeka na tych, którzy zdecydują się zakupić Surface Go? Przede wszystkim tablet o dość przystępnych rozmiarach, bo pojawi się tylko jedna wersja z wyświetlaczem o przekątnej 10 cali (1800×1200 px). Standardowo, jak w innych modelach od Microsoftu, również tutaj zdecydowano się na proporcje obrazu 3:2. Procesorem został Pentium 7 generacji, a konkretniej Pentium Gold 4415Y. Pamięć RAM to 4GB i 64 GB (eMMC) miejsca na dane w tańszej wersji lub 8 GB RAM i 125 GB SSD w droższej. Ta bardziej „wypasiona” kosztować ma 549 dolarów, czyli około 2 tysięcy złotych.

Co jeszcze oferuje Surface Go?

Microsoft do swojego nowego tabletu proponuje także akcesoria, które jak wiadomo, swoje muszą kosztować. Zwykła doczepiana klawiatura to wydatek rzędu 99 dolarów, a taka pokryta Alcantarą 129. Rysik to kolejne 99 dolarów, a mysz Surface Mobile Mouse 35. Oczywiście ze sprzętu nie musimy korzystać z wykorzystaniem wyżej wymienionych, ale wtedy urządzenie będzie „jedynie” tabletem. Sam Microsoft mówi i Surface Go, jako o sprzęcie łączącym wygodę tabletu z komfortem posiadania laptopa. I trudno się z nim nie zgodzić.

https://www.youtube.com/watch?v=krRRskzHWFE

Tablet wyposażony jest jeszcze w zestaw złączy (USB typu C, 3.5 mm Jack czy Surface Connect). Znalazło się miejsce nawet na kartę microSD oraz moduł NFC. Kamera w urządzeniu może posłużyć nam do odblokowywania Surface Go „twarzą”, bo jest zgodna z systemem Windows Hello. W przyszłości ma pojawić się także wersja tabletu, gdzie znajdzie się moduł LTE oraz 256 GB miejsca na dane. Jednak ceny tej konfiguracji jeszcze nie poznaliśmy.

Konkurencja dla iPad’a?

Nie da się ukryć, że przy takich cenach, jakie podano w dolarach, Surface Go może być realną konkurencją dla iPad’ów. Szczególnie, że te w wersji 9,7 cala kosztują od około 1600 złotych wzwyż. Nie wygląda to jednak tak różowo, jak przyjrzymy się konfiguracji. Martwi bowiem pamięć eMMC, która w połączeniu z 4 GB RAM, może spowalniać pracę. Warto jednak poczekać na pierwsze testy i zobaczyć, jak w rzeczywistości będzie sprawował się Surface Go, bo niewykluczone, że mocno go dopracowano i żadnych problemów nie uświadczymy.

Sprzęt trafić ma do sprzedaży już dziś (w Polsce również), a do sklepów zawita oficjalnie z początkiem sierpnia. Microsoft obrał bardzo dobrą drogę i ma szanse odnieść sukces. Czas pokaże, czy mu się to uda.

Tablety oraz laptopy znajdziecie także w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Microsoft

Related posts

Leave a Comment