Surface laptop

Surface Laptop zaprezentowany — Microsoft atakuje MacBooki

Leniwy długi weekend? Owszem, choć nie dla wszystkich. Niektórzy pracowali w pocie czoła, aby móc zaprezentować fanom swoje najnowsze dzieło. Tak, mówimy o Microsofcie i Surface Laptop, czyli najnowszym notebooku, który śmiało może rywalizować z MacBookami Apple’a.

Surface laptop

Kwestią czasu było to kiedy Microsoft zaprezentuje swoją odpowiedź na najnowsze (choć już nie takie nowe) MacBooki. Od powstania marki Surface, gigant z Redmond stara się rywalizować na polu sprzętowym z Apple, co po części mu się udaje. Nie ma tutaj mowy o spektakularnych sukcesach, ale zainteresowanie rynku urządzeniami Microsoftu jest spore. Teraz będzie większe.

Surface Laptop nie walczy z Chromebookami, a MacBookami

Microsoft zaprezentował wczoraj nowy komputer przenośny — Surface Laptop. Jako że dedykowany jest on segmentowi edukacji, można by sądzić, iż jego zadaniem ma być “walka” z Chrome OS, który na tym polu radzi sobie świetnie. Nic bardziej mylnego, sprzęt wyposażony w Windows 10 S jest naprawdę Premium, a co istotne, możemy zainstalować na nim “pełny” Windows 10. Czym ten różni się od wersji z “S” w nazwie? Poświęcimy temu osobny wpis, teraz zajmijmy się komputerem.

Microsoft prezentując komputer, chciał pokazać, że ten w procesach naukowych powinien być niezauważalny. Ma ułatwiać pracę, a nie walkę z systemem i hardwarem. Wygląda na to, że Surface Laptop spełni założenia pomysłodawców idei.

Jest pięknie

Surface Laptop wizualnie prezentuje się po prostu genialnie i choć jestem zauroczony sprzętem Apple, muszę przyznać, że projektanci odwalili tutaj kawał porządnej roboty. Konstrukcja jest pozabawiona śrub mocujących, a co ciekawe — jest również smuklejsza od tej znanej z MacBooków oraz MacBooków Air. Grubość 9,9 (w najcieńszym miejscu) oraz waga równa 1,26 kg, robią ogromne, oczywiście pozytywne wrażenie).

Poza metalem, w urządzeniu znajdziemy całkiem nowy materiał — alcantarę. To tworzywo wykorzystywane w produkcji tapicerek meblowych dla jachtów i samolotów. Cechuje go ponadprzeciętna wytrzymałość, a co za tym idzie, powierzchnia nim pokryta, nie powinna być podatna na ścieranie. Urządzenie pojawi się w czterech wariantach kolorystycznych — platynowym (Platinium), złotym (Graphite Gold), niebieskim (Cobalt Blue) oraz burgundowym (Burgundy).

Ekran — istna przyjemność

Surface Laptop może pochwalić się najcieńszym ekranem dotykowym, jaki kiedykolwiek pojawił się w laptopie. Przekątna 13,5-cala przy proporcjach 3:2 sprawdza się doskonale. Czuje, że w tej kwestii Microsoft zwyczajnie nie zawiedzie. Wszak nazwa PixelSense do czegoś zobowiązuje

Jako że wyświetlacz obsługuje rysik dedykowany sprzętom z serii Surface, Microsoft postanowił go odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu użyto chemicznie hartowanego szkła Corning Gorilla Glass trzeciej generacji.

Co w środku?

Urządzenie pracuje pod kontrolą procesorów Intel Core i5 lub i7, 4 lub 8 GB RAM oraz dysków SSD od 128 GB wzwyż. Producent deklaruje, iż zamontowany w Surface Laptop akumulator pozwoli na 14 i pół godziny nieprzerwanej pracy na jednym ładowaniu. To dosłownie miażdży ofertę Apple i MacBooki. Zapewnienia, zapewnieniami, ale dopiero pierwsze testy pokażą, jak jest naprawdę.

Spodobał mi się również pomysł umieszczenia głośników tuż pod klawiaturą. W MacBooku sprawdza się to idealnie, dlaczegoż więc nie miałby skorzystać na tym produkt giganta z Redmond?

Liczba portów, jak przystało na tej klasy urządzenie, została zredukowana do minimum. Znajdziemy tutaj jedynie jeden port USB, jeden Thunderbolt oraz gniazdo ładowarki.

Oficjalna cena w USA za podstawową wersję produktu wynosi 999 dolarów. Jak kształtują się one w Polsce:

  • i5, 4GB RAM, 128 GB SSD – 4999 zł
  • i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD – 6499 zł
  • i7, 8 GB RAM, 256 GB SSD – 7899 zł
  • i7, 16 GB RAM, 512 GB SSD – 10999 zł

Można składać już zamówienia w systemie przedsprzedażowym.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...