Politechnika Warszawska stworzyła sztuczną krew
Technologię stworzono po to, by ułatwiała ona ludziom codzienne funkcjonowanie. Wśród nich są innowacje pomyślane tak, by dodatkowo móc ratować zdrowie i życie. Na Politechnice Warszawskiej wymyślono sztuczną krew.
Pod kierunkiem prof. Tomasza Ciacha z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej powstała syntetyczna krew – mlecznobiała zawiesina bez zapachu. Przenosi ona tlen i dwutlenek węgla, czyli spełnia funkcję jaką pełnią erytrocyty. Syntetyczny krwinki mają 5 mikrometrów średnicy i kulisty kształt. Są więc mniejsze od naturalnych erytrocytów, ale po to, by były w stanie przecisnąć się przez cienkie naczynia włosowate – naturalne erytrocyty są bowiem spłaszczone.
Syntetyczne krwinki wiążą tlen fizycznie i mają większą zdolność do przenoszenia tlenu i dwutlenku węgla niż naturalne erytrocyty. Stworzona krew nie ma grupy, więc może być podana każdemu pacjentowi. Można ją długo przechowywać, a przez to, że przygotowywana jest w sterylnych warunkach, nie trzeba poddawać jej tekstom na obecność wirusa HIV. W syntetycznej krwi nie zachodzą żadne procesy starzenia i można ją trzymać w nieskończoność. Sztuczna krew ma dodatkową zaletę – może być podawana w tych religiach, które są przeciwne przetaczaniu tej normalnej.
Jak podkreślają naukowcy, stworzona przez nich syntetyczna krew nie ma na celu zastąpienia naturalnej, a ma pomóc np. w oczekiwaniu na przeszczep czy w czasie pomocy poszkodowanemu w wypadku. Prace nad sztuczną krwią prowadziła, w ramach swojej pracy doktorskiej, Agata Stefanek. Jej wyniki były tak dobre, że postanowiono kontynuować badania. Obecnie prace nad syntetyczną zawiesiną prowadzi grupa składająca się z pięciu osób: prof. Tomasza Ciacha, Agaty Stefanek, Kamila Kopcia, Magdaleny Dresler i Joanny Graffstein.
Zespół naukowców prowadzi prace dwutorowo – prowadzi w laboratorium prace nad syntetyczną krwią oraz pisze granty, by uzyskać środki na dalsze badania. Poszukiwani są również inwestorzy. Grupa badaczy planuje założyć firmę. Do tej pory wsparcie uzyskali od StartVenture@Poland i Giza Polish Ventures.
Źródło informacji: Politechnika Warszawska
Źródło grafiki: dooktor.pl
________________________________________________
Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.