You are here
T-Mobile testuje 5G bez Huawei — eksperymentalna instalacja w Krakowie artykuły News 

T-Mobile testuje 5G bez Huawei — eksperymentalna instalacja w Krakowie

Wygląda na to, że Huawei nie weźmie udziału we wdrożeniu sieci 5G w Polsce. Na ten moment operatorzy pracujący nad rozwiązaniem milczą w tej sprawie lub wykorzystują rozwiązania konkurencji. T-Mobile ruszyło z eksperymentalną instalacją sieci piątej generacji w Krakowie, przy której tworzeniu wykorzystano sprzęt Nokii oraz rozwiązania Ericssona i Cisco.

T-Mobile
fot. Pixabay

Według Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcina Cichego, przyszły rok będzie okresem przełomowym dla wdrażania komercyjnej odsłony sieci 5G w Polsce. Jednak aby usługi sieciowe były już na starcie dostosowane do nowych standardów, potrzeba testów. Te trwają nieprzerwanie i co jakiś czas jesteśmy informowani o postępach oraz nowych wdrożeniach. Swoje trzy grosze dorzucili również Magentowi.

T-Mobile i przyszłoroczne wdrożenie 5G w Polsce

Cieszymy się, że operatorzy aktywnie testują sieć 5G w Polsce i przygotowują się tym samym do jej wdrożenia. Przyszły rok będzie przełomowy. Czeka nas aukcja i komercyjne wdrożenie sieci piątej generacji. To duże wyzwanie zarówno dla operatorów, jak i dostarczycieli sprzętu. Liczę, że proces ten przejdzie sprawnie, między innymi dzięki takim testom jak ten prowadzony przez T‑Mobile i Nokię w Krakowie – mówi Marcin Cichy, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W siedzibie centrum innowacyjności hub:raum uruchomiono nową instalację 5G, na którą składają się między innymi piktokomórki Nokii, a także rozwiązania Cisco oraz Ericssona. Rozlokowana w budynku sieć działa wyłącznie w jego obszarze i będzie udostępniona jedynie partnerom biznesowym T-Mobile. Z zalet rozwiązania skorzystają również startupy współpracujące z hub:raum.

Jak widać, operatorzy sieci komórkowych działający w Polsce podchodzą do tematu wdrożenia technologii 5G niezwykle poważnie. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że przyszły rok faktycznie będzie rokiem przełomowym dla rzeczonego rozwiązania. Martwi mnie tylko brak obecności marki Huawei w zapowiedziach oraz komunikatach prasowych. Nikt nie mówi tego wprost, ale można odnieść wrażenie, że przez decyzję Trumpa firma została nieco odsunięta od rozwoju polskiej infrastruktury 5G.

Źródło: T-Mobile

Related posts

Leave a Comment